50. rocznica lądowania na Księżycu. “To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Dokładnie 50 lat temu 20 lipca 1969 roku na Księżycu wylądował pierwszy statek kosmiczny z załogową misją Apollo 11. Na jego pokładzie byli: Neil Armstrong dowódca misji, pilot modułu księżycowego Buzz Aldrin i pilot modułu dowodzenia Michael Collins. Kiedy dowódca misji Neil Armstrong zszedł ze statku po drabince i jako pierwszy człowiek w historii dotknął powierzchni Księżyca, wygłosił słynne już słowa:

To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.

Misja kosmiczna Apollo 11 była częścią programu o nazwie Apollo, który został zapoczątkowany w 1961 roku. Wówczas prezydent John F. Kennedy zapowiedział:

Zdecydowaliśmy się w ciągu nadchodzących dziesięciu lat polecieć na Księżyc i dokonać innych rzeczy nie dlatego, że są łatwe, ale właśnie dlatego, że są trudne. Chcemy podjąć to wyzwanie, nie będziemy go dłużej odkładać i zamierzamy wyjść z tej próby zwycięsko

Sukces Apollo 11 powtórzyło jeszcze 5 kolejnych statków kosmicznych. Ostatni, Apollo 17 wylądował w 1972 roku. Był to ostatni lot na Księżyc.

Z okazji rocznicy NASA przygotowała specjalną stronę: Apollo 50th – poświęconą misji Apollo, zachęcamy do zobaczenia nagrań, zdjęć i zapisów audio z misji Księżycowej.

Powiązane wiadomości

Dodaj komentarz

Proszę się zalogować aby komentować.
  Subskrybuj  
Powiadom o