75 rocznica walk partyzanckich w rejonie Łysiny

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

W bieżącym roku mija 75 rocznica walk partyzanckich w rejonie Łysiny. Wydarzenia z II wojny światowej wpisały się na stałe w pamięć ludzi którzy uczestniczyli w tych wydarzeniach ale są również kultywowane przez kolejne pokolenia rodzin i mieszkańców powiatu myślenickiego. Co roku oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach w historycznym miejscu jakim jest stok Łysiny oraz Sucha Polana organizuje zlot upamiętniający te historyczne walki.

W dniu dzisiejszym (14 września) odbył się XXIX Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie, który upamiętnia zwycięską bitwę pod Łysiną oraz tragiczne wydarzenia pacyfikacji Lipnika i Wiśniowej.

Jak zawsze spotkanie stało się okazją do uczczenia pamięci żołnierzy walczących podczas II wojny światowej w szeregach Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich. Sucha Polana to miejsce gdzie we wrześniu 1944 roku został poświęcony sztandar obwodu AK “Murawa” który towarzyszył żołnierzom podczas walk w lasach okalających te tereny. Wojska niemieckie 12 września 1944 r. zaatakowały zgrupowanie stacjonujące pod Łysiną i rozegrała się wówczas bitwa, na pamiątkę której rok rocznie spotykają się tutaj osoby chcące dbać o historię i oddające cześć bohaterskiej walce AK i BCh. Bitwa pod Łysiną została wygrana przez wojsko polskie lecz w akcie odwetu i zemsty okupant dokonał spalenia i pacyfikacji znajdujących się nieopodal wsi Lipnika i Wiśniowej bestialsko mordując głównie kobiety i dzieci.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się od polowej mszy św. odprawionej w intencji poległych partyzantów. Po mszy z udziałem licznych pocztów sztandarowych odbył się Apel Pamięci oraz złożenie wieńców i zniczy pod pomnikiem.

W programie zlotu przygotowano również koncert młodzieży, konkursy oraz rekonstrukcje bitwy partyzanckiej. Na zakończenie rozpalono ognisko i był to czas na wspólne rozmowy i opowieści o tym co rozegrało się w tej okolicy 75 lat temu.

 

0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x