Akcja “Trzeźwy poranek” w powiecie myślenickim

Dzisiaj (27.12.br.) w jednostkach terenowych małopolskiej Policji były prowadzone kontrole stanu trzeźwości kierowców w ramach akcji „Trzeźwy Poranek”, „Alkohol i narkotyki” itp. Działania te miały na celu skontrolowanie kierowców i wyeliminowanie z ruchu drogowego takich, którzy poruszają się po drogach pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Są często to osoby, które spożywały te substancje nawet w wieczór poprzedzający jazdę.

Działania prowadzili również policjanci z myślenickiej drogówki. W trakcie kilkugodzinnej akcji badaniu poddano 379 kierowców na zawartość alkoholu w organizmie. W wyniku przeprowadzonych kontroli zatrzymano 2 nietrzeźwych kierujących. Pierwszy to 34-letni kierowca dostawczego iveco, u którego w organizmie stwierdzono ponad promil alkoholu.

Kolejny zatrzymany to 66-letni kierujący busem, który wydmuchał 0,75 promila. 66-latek zatrzymany do kontroli na ulicy Sobieskiego w Myślenicach mężczyzna przewoził pasażerów.

Opisane przypadki prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości skończyły się wszczęciem wobec sprawców postępowania karnego. Grozi im do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz utrata uprawnień do prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat.

Należy pamiętać, że im większa dawka alkoholu, tym dłużej trwa jego neutralizowanie w organizmie. Niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będzie w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu. Oczywiście ta „nieświadomość” nie zwalnia kierowcy z odpowiedzialności karnej.

informacja: KPP w Myślenicach – mł.asp. Dawid Wietrzyk, Oficer prasowy

 

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Skip to content