Alarmujecie: Coraz więcej żmij pojawia się w naszym rejonie

Otrzymujemy coraz więcej informacji od czytelników o dużej ilości żmij jakie można spotkać w naszym powiecie. Pogoda sprzyja wygrzewaniu się tych zwierząt na terenach nasłonecznionych. Z informacji jakie przychodzą na adres redakcji informujecie, że nie tylko w lasach i okolicach leśnych można spotkać te gady lecz często spotykane są na ścieżkach biegowych i rowerowych.

Żmija zygzakowata bo taka odmiana występuje w naszych okolicach ma brązowawe, szarawe, żółtawe lub czarne zabarwienie. Dorosły osobnik może mieć do ok. 80 cm długości. Charakterystyczną cechą żmii jest ciemniejszy niż reszta ubarwienia zygzak na grzbiecie, tzw. wstęga Kaina, która jednak nie zawsze jest widoczna.

W dzień żmija zygzakowata wygrzewa się na duktach leśnych czy łąkach, poluje nocą. Zwierzęta te znajdują się pod ochroną. Żmije rzadko atakują człowieka, zazwyczaj jeśli zostaną zmuszone do obrony, a ich ukąszenie często odbywa się bez wstrzyknięcia jadu (nawet do 60% przypadków).

Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku substancji uszkadzających układ nerwowy, powodujących martwicę tkanek, zmniejszających krzepliwość krwi, powodujących zaburzenia rytmu pracy serca. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.

Jak należy postępować w przypadku ukąszenia przez żmiję.

Priorytetem postępowania w razie ukąszenia przez żmiję jest zapewnienie bezpieczeństwa poszkodowanemu i ratownikom, szybkie poinformowanie służb ratowniczych (ponieważ chorego należy jak najszybciej przetransportować do szpitala w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia), a następnie opóźnienie wchłaniania toksyn.

Ślad po ukąszeniu jest najczęściej podwójny, a rozstaw między dwoma punktami. Okolice nakłuć pojawia się zaczerwienienie lub zasinienie oraz objaw obrzęku. Charakterystycznym objawem jest silny ból już kilka sekund po ukąszeniu. Może dojść do przyspieszenia rytmu serca (często ze względu na lęk). Może pojawić się ból głowy, nudności, wymioty, biegunka. W cięższych przypadkach może dojść do omdlenia.

Bezpośrednio po ukąszeniu przez żmiję, gdy ukąszone jest dziecko – trzeba je maksymalnie uspokoić. To bardzo ważne! Powiedz mu, aby nie poruszało ukąszoną częścią ciała, ponieważ praca mięśni przyspiesza wchłanianie jadu. Ostrożnie przemyj miejsce ukąszenia bieżącą wodą z mydłem. Ukąszoną kończynę należy unieruchomić, poszkodowany także nie powinien się ruszać.

Jak najszybciej zawiadom służby ratownictwa medycznego tel 112 lub 999.

Po przybyciu na miejsce zespół ratownictwa medycznego oceni stan świadomości, oddychanie i krążenie. Podejmie decyzję o ewentualnej tlenoterapii i zabezpieczeniu dróg oddechowych.

W szpitalu lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu, a także konieczności podania antytoksyny.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Skip to content