Nowa Ziemia

Astronomowie Odkryli kolejną Ziemię

Kosmiczny Teleskop Keplera należący do NASA odkrył podobną do Ziemi planetę okrążającą pobliską gwiazdę w jej eko-strefie . Kepler-186f znajduje się około 500 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Cygnusa. Eko-strefa to obszar wokół gwiazdy, w której obiekty o masie planetarnej o wystarczającym ciśnieniu atmosferycznym mogą utrzymywać ciekłą wodę na swoich powierzchniach.

Podczas gdy w naszej Galaktyce Drogi Mlecznej istnieją jak szacują astronomowie  co najmniej 40 miliardów planet wielkości Ziemi, to właśnie to konkretne odkrycie nazywa się pierwszą planetą wielkości Ziemi, która zostanie odkryta w strefie zamieszkalnej przez inną gwiazdę.

Co oznacza takie odkrycie ? Oprócz Keplera-186f istnieją jeszcze 4 inne planety, które okrążają pobliską gwiazdę w systemie Kepler-186f. Oznacza to, że jeśli sąsiednia gwiazda na tej planecie jest podobna do naszego Słońca, wówczas prawdopodobieństwo życia na tej planecie wzrasta wykładniczo.

Znamy tylko jedną planetę, na której przetrwa życie – Ziemia. Kiedy poszukujemy życia poza naszym układem słonecznym, kładziemy nacisk na odkrywanie planet o cechach podobnych do tych na Ziemi “- powiedziała Elisa Quintana, naukowiec z instytutu SETI w Ames Research Center NASA w Moffett Field w Kalifornii i główny autor artykuł opublikowany w czasopiśmie Science. “Odkrywanie planety nadającej się do zamieszkania, podobnej do Ziemi, jest przełomem.

Gwiazda układu Keplera-186f ma połowę masy i wielkości, jak Słońce Układu Słonecznego i otrzymuje tylko jedną trzecią energii, którą otrzymujemy od Słońca. Kepler-186f okrąża swoją gwiazdę raz na 130 dni.

Nowa Ziemia

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Skip to content