Bitwa o Myślenice z 1457 roku rozegra się ponownie na “Zamczysku”

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Rekonstrukcja historycznej bitwy z 1457 roku między zbuntowanymi oddziałami czeskimi a wojskami króla Kazimierza IV Jagiellończyka. Husyci wracając z wyprawy na krzyżackie Prusy w ramach wojny 13-to letniej obwarowali się w Myślenicach gdyż podobno nie otrzymali żołdu. Być może wtedy “Zamczysko” zostało wysadzone aby nie mogło być twierdzą dla zbójników?

Tak mogła przedstawiać się historia myślenickiego “Zamczyska”. Jeśli ta opowieść stała się interesująca, każdy z nas może stać się jej częścią już 18 maja. Wtedy właśnie rozegra się rekonstrukcja bitwy z XV wieku.

Organizatorem wydarzenia jest ThinkVille “Miasto pomysłów”, na którego stronie można zapoznać się ze szczegółami tej rekonstrukcji. Program jest bardzo urozmaicony, zachęcamy do zapoznania się z projektem i tym co czekać nas będzie już w połowie maja.

Piątek 17.05.19
15.00 – 19.30 – Otwarcie obozowiska rycerskiego. Budowa szranków. Budowa obozowiska. Powitanie przybywających rekonstruktorów. Poczęstunek – kolacja. Kolację (ciepły posiłek) przygotowujemy sami na miejscu z zakupionych produktów. Lokalizacja obozowiska: U stóp Zamczyska

20.00 – 20.30 – Przejazd do rynku i przemarsz do Muzeum Niepodległości rycerzy w ramach “Nocy Muzeów”.

Sobota 18.05.19
9.00 – 9.30 – Śniadanie dla rekonstruktorów w obozowisku. Śniadanie przygotowujemy sami na miejscu z zakupionych produktów. Przyjazd kolejnych grup rekonstrukcji. Rozstawienie stanowisk.

10.30 – 11.30 – Przygotowania, odprawa dowódców – Próba generalna bitwy. Przećwiczymy “na sucho” scenariusz. Przemieszczanie się po polu bitwy. Miejsca kolejnych potyczek. Rejony działania artylerii i łuczników. Podzielimy się na dobrych / złych.

13.00 – Start gry terenowej “Szukanie skarbów na Zamczysku” od strony ul. Zamkowej (wejście na szlak) i od strony ulicy Bukowej (teren skansenu).

14.00 – Powitanie Pocztów. Objaśnienie widzom idei wydarzenia. Przedstawienie uczestników oraz idei turnieju przez konferansjera. Ceremonia wręczenia glejtów. Oficjalne otwarcie turnieju. Prezentacja tańców średniowiecznych z krótkim wprowadzeniem. Salwa z hakownic. Odprawa Piechoty.

14.15 – 14.30 – Wyjaśnienie reguł potyczek turniejowych uczestnikom i widzom oraz powtórzenie idei wydarzenia. Czas na przygotowanie się walczących. Krótki program zespołu muzyki dawnej. Prezentacja Jarmarku Średniowiecznego. Przedstawienie kramarzy, przekupniów i rzemieślników.

14.30 – Początek Turnieju miecza i tarczy. Losowanie przeciwników. Walki turniejowe (Komentowane przez konferansjera). Rycerze prócz walki prezentować będą dworne zachowania wobec dam. Publiczność zachęcana będzie do interakcji, kibicowania wybranym rycerzom lub wyrażania dezaprobaty. W przerwach między potyczkami krótkie wejścia muzyka lub zespołu muzyki dawnej.

16.00 – Walki turniejowe – finał. W przerwach między potyczkami krótkie wejścia muzyka lub zespołu muzyki dawnej.

16.30 – Zakończenie turnieju bojowego. Uhonorowanie zwycięzców i wręczenie nagród. Wezwanie do bitwy. Pokaz tańców. Zachęcenie widzów do odwiedzenia stoisk Jarmarku. Przygotowanie do inscenizacji historycznej.

17.00 – Inscenizacja historyczna. Bitwa!
Według opracowanego scenariusza – narrator w czasie bitwy opowiada historię raubritterów i zburzenia wieży Myślenice na szlaku handlowym. Kupieckie karawany. Pojawienie się raubritterów, napaści, rabunki, gwałty. Petycja mieszczan na dwór królewski z prośbą o ratunek. Przybycie oddziałów królewskie i najemnego rycerstwa.Starcia wrogich oddziałów na otwartym polu. Wycofanie się oddziałów husytów do wieży. Salwy z hakownic, odpalenie ładunków przy baszcie. Łucznicy zasypują wieżę gradem strzał. Burzenie wieży z trebusza – husyci tracą bastion- ostateczna rozgrywka na otwartym polu.

18.00 – Manewry piechoty niziołków – bitwa niziołków z zaciężnymi siłami rycerskimi

19.00 – Koncert i pokaz tańców.

20.00 – Uczta dla rycerstwa. Fireshow. Teatr Tańca i Ognia. Ostrzał zapalający.

KMY.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia!

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x