Budżet Obywatelski w Myślenicach zawieszony na rok

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Na ostatniej sesji radni myśleniccy podjęli decyzję o zawieszeniu Budżetu Obywatelskiego na rok. Właśnie o tej porze roku rok temu rozpoczynał się nabór wniosków jakie mieszkańcy gminy składali w ramach budżetu partycypacyjnego. W tym roku takiego naboru nie będzie, gdyż decyzją radnych zawieszona została edycja myślenickiego budżetu obywatelskiego w 2021 roku. Za taką uchwałą głosowało 13 radnych, 4 radnych wstrzymało się od głosu, a 2 radnych było przeciwnych zawieszeniu budżetu.

Pierwsza uchwała dotycząca zawieszenia myślenickiego budżetu partycypacyjnego przygotowana była już na sesję marcową Rady Miejskiej, która się nie odbyła z uwagi na wybuch epidemii koronawirusa. Wcześniej, bo już w lutym 2020 roku burmistrz Jarosław Szlachetka na zebraniu wiejskim w Osieczanach informował o planach takiej decyzji, motywując to zaległościami w wykonaniu poprzednich zadań z budżetu.

Faktem jest, iż wykonanych zostało część zwycięskich projektów, a są takie które w kolejne czekają już kilka edycji.

Podczas marcowej sesji w 2019 roku radni ustalili kwotę jaka będzie przeznaczona na realizację projektów w ramach BO na 18 zł na mieszkańca gminy. Odbyła się wówczas dyskusja nad racjonalizacją kwoty przeznaczonej na te część budżetu gminy, o której decydują sami mieszkańcy w bezpośredni sposób. Wielokrotnie podczas dyskusji radni przekonywali, że kwoty na budżet i zaplanowane zadania są niewystarczające, a zadania winny wymagać większej staranności po stronie weryfikacji finansowej. Wiele projektów okazało się wyliczone w oparciu o zaniżone lub niedoszacowane koszty.

Zwracamy się od Państwa w związku z panującą obecnie sytuacją i tak naprawdę na niepewność, jeśli chodzi o wykonanie dochodów gminy zarówno w tym roku jak i w przyszłym. (…) Nie wiemy co się wydarzy obawiamy się bardzo tej sytuacji w związku z tym prosimy o zawieszenie tych działań tak by nie narażać gminy na nadmierne zadłużanie.motywowała zawieszenie BO skarbnik gminy Anita Kurdiel.

Tak więc do zaległości w realizacji budżetu z lat poprzednich doszły mniejsze wpływy do kasy gminy spowodowane koronawirusem i mieszkańcy zostali pozbawieni tej części budżetu o której mogli sami decydować i spełniać w ten sposób zadania, których gmina nigdy nie planowała.

Faktem jest również to, że należy doprecyzować możliwość składania wniosków. Wielokrotnie po ostatniej edycji myślenickiego budżetu obywatelskiego wpływały do naszej redakcji opinie od mieszkańców pokazujące m.in. projekt, którego autorem był zastępca burmistrza miasta, który bezpośrednio odpowiedzialny jest za realizację budżetu. Oczywiście jest to zgodne z regulaminem budżetu obywatelskiego, lecz sytuacja dziwna, gdy projekt składa osoba, która jest odpowiedzialna za realizację całości budżetu gminy, a w komisji weryfikującej zasiadają osoby podwładne w stosunku do wnioskodawcy. Dlatego przed kolejnym budżetem partycypacyjnym należało by zarówno doprecyzować zasady, kwoty jak i weryfikacje finansową składanych projektów, by mieszkańcy, których zadania zostaną wyłonione w ramach kolejnych edycji byli pewni ich skutecznej i szybkiej realizacji.

0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x