Praktycznie Waszej gminy już nie ma – mówi prezes RIO. Czy samorządowi uda się uratować Raciechowice?

Zadłużenie gminy Raciechowice na dzień 31 grudnia ubiegłego roku wyniosło 22 miliony 840 tysięcy złotych przy 30 milionowym budżecie. Z tego 7 480 000 winna jest gmina w Baku Spółdzielczym w Dobczycach, pozostałe 15 363 000 w instytucjach finansowych poza bankowych i obligacjach. Poza tym zadłużenie firmy PUK na kwotę 7 424 000 w firmie para-bankowej, a gmina udzieliła firmie PUK poręczenia czyli przejęła odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania co już skutkuje wezwaniami do zapłatyrozpoczął sesje wójt Żarski.

Na sesji obecny był Mirosław Legutko prezes regionalnej Izby Obrachunkowej, który przestawił Radnym sytuację finansową gminy po ostatnim sprawdzeniu jej finansów i kolegium jakie odbyło się w RIO a dotyczyło Raciechowic.

Sytuacja gminy Raciechowice jest tragiczna i według prezesa RIO, jest obecnie najgorsza w Polsce. Uratowanie zadłużonej gminy, będzie prawdziwym cudem, jak zapewniał prezes Legutko. Wzywane poprzednie władze samorządowe czterokrotnie do stworzenia i wdrożenia programu naprawczego, nie stosowały się do zaleceń urzędników kontrolujących finanse gminy. Raz, został on źle skonstruowany, trzykrotnie gmina nie odpowiedziała na ten apel.

Prezes przedstawił dwa scenariusze, każdy z nich trudny albo likwidacja gminy, albo program naprawczy, który wiąże się z całkowitym brakiem inwestycji oraz cięciami we wszystkich płaszczyznach działalności gminy.

Państwo przez najbliższe lata i to myślę wykroczy poza kadencję, będziecie walczyli o to by gmina przetrwała referował prezes RIO.

Najważniejsze jest to, aby gmina nie straciła płynności finansowej. Jeśli Rada nie uchwali programu naprawczego lub nie zaakceptuje go RIO do gminy wprowadzony zostanie komisarz, a ten pieniędzy też nie wytrzepie z rękawa. Będzie likwidował szkoły i podejmował tym podobne przedsięwzięcia ratujące finanse tłumaczył prezes Legutko.

Największe zakłopotanie i wręcz niedowierzanie o jakim mówił przedstawiciel RIO to decyzje podjęte w czasie ostatniego półrocza. To wspomniane wcześniej poręczenie dla spółki PUK, która generuje straty i zobowiązanie spółki musi zostać przejęte przez gminę jako podmiot, który zobowiązał się do poręczenia długów zaciąganych przez firmę. Kolejnym problemem jest kredyt zaciągnięty bez kontrasygnaty skarbnika gminy.

Mirosław Legutko podsumowując swoje wystąpienie oświadczył, że :

Mam w stosunku do gminy Raciechowice, przemyślenia co do budżetu do połowy roku by przetrwać, a później będziemy się zastanawiać co dalej

Bardzo trudne decyzje stoją obecnie przez wójtem i radnymi Raciechowic, czy podjęte decyzje okażą się być wystarczające do uratowania gminy pokaże najbliższy okres.

Całe wystąpienie prezesa Małopolskiej RIO dotepne jest na stronie : IV Sesje Rady Gminy Raciechowice.

foto ITV Myślenice
Polub tę informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Lub

Witaj !

JEŚLI NASZE MEDIA MAJĄ :

SŁYSZEĆ , WIDZIEĆ , MÓWIĆ

MUSIMY MIEĆ NA TO PIENIĄDZE – WIĘC

WESPRZYJ KMY.PL