Czy utrzymanie czujników Airly jest darmowe? Myślenicki Alarm Smogowy zabiera głos w sprawie monitoringu zanieczyszczenia powietrza

Od pewnego czasu na arenie medialnej rozgrywa się kwestia monitoringu zanieczyszczenia powietrza w gminie Myślenice. Po tym jak Urząd wypowiedział utrzymywanie abonamentowe czujników Airly na terenie gminy, trwa chaos informacyjny dotyczący funkcjonowania obecnego dotychczas w gminie systemu monitorowania zanieczyszczenia powietrza. Otrzymaliśmy na skrzynkę redakcyjną list jakie skierował Myślenicki Alarm Smogowy do Burmistrza Miasta i Gminy oraz mieszkańców gminy.

W liście Myślenicki Alarm Smogowy, podkreśla znaczenie czujników i systemu monitorowania jakości powietrza do budowania świadomości mieszkańców oraz znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i życia mieszkańców.  Przypominamy, że funkcjonujące wg. umowy  13 sztuk czujników Airly było opłacane z budżetu gminy i samorząd myślenicki nie przedłużył umowy z operatorem tego systemu. W zamian jak deklarował Burmistrz w gminie miały pojawić się inne czujniki. W ostatnim okresie został zamontowany na okres dwóch tygodni  w ramach projektu LIFE – Małopolska w Zdrowej Atmosferze czujnik, który funkcjonował tylko do końca listopada. Kolejny przekazany gminie przez Polską Spółkę Gazownictwa z Krakowa został zamontowany na początku grudnia na budynku Urzędu Miasta i Gminy i monitoruje jakość powietrza w okolicy centrum miasta.

Sprawa czujników poruszana była również na ostatniej sesji Rady Miejskiej, gdzie swoje uwagi do funkcjonowania systemu Airly wyrazili włodarze miasta. Niestety informacje przekazywane przez gminne środki przekazu za pośrednictwem sieci społecznościowych oraz portalu nie do końca odpowiadają stanowi faktycznemu jaki obowiązuje w sieci Airly.

Jednak najgorsze jest to, że władze Gminy Myślenice wprowadzają w błąd mieszkańców mówiąc w materialne zamieszczonym na portalu myslenicka24.pl i facebook-owym profilu UMiGM, że czujniki Airly są obecnie darmowe. Faktem jest – jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z Airly – że firma, na swój koszt na czas negocjacji z Gminą oraz poszukiwania nowych sponsorów w których Myślenicki Alarm Smogowy pomaga, utrzymała kilka czujników na ternie Gminy. Jednak należy z pełną odpowiedzialnością podkreślić, że czujniki firmy Airly nie są darmowe. Ich obsługa i serwis kosztują! Powiązanie z Gminą Myślenice media oraz sami włodarze gminy mijając się w tej sprawie z prawdą utrudniają nam działanie polegające na pozyskiwaniu nowych sponsorów do utrzymania czujników, które mają zastąpić te wypowiedziane przez Gminę Myślenice! Ludzie nie rozumieją, zresztą całkiem słusznie, dlaczego chcemy płacić za coś co podobno jest darmowe. Ponadto działanie takie naraża na stratę reputacji samej firmy Airly, gdyż ta fałszywa informacja może dotrzeć do innych gmin i samorządów.pisze MAS.

Jako Myślenicki Alarm Smogowy podkreślamy raz jeszcze: działające i możliwie liczne czujniki smogu są bardzo ważne dla budowania świadomości społecznej oraz alarmowania władz samorządowych w razie przekroczenia norm jakości powietrza! Czujnik, a nawet miernik GIOŚ, na rynku nic nie zmienia. Obywatele i obywatelki Myślenic oraz sołectw wchodzących w skład Gminy mają prawo wiedzieć jakim powietrzem oddychają. Zbijanie przez Pana Burmistrza, jego zastępcy czy innych samorządowców termometru wcale nie oznacza, że minie gorączka!przekonują działacze Myślenickiego Alarmu Smogowego.

W opiniach jakie przekazują do redakcji czytelnicy wielokrotnie podkreślane jest, że obecny system był dobry, łatwy w użytkowaniu oraz pokrywał duży obszar gminy swoim monitoringiem. Wielu mieszkańców podkreśla fakt, że system należało utrzymać do chwili zbudowania alternatywnego systemu deklarowanych darmowych czujników, lecz z rozwiązaniem umowy Urząd winien się wstrzymać do chwili rozpoczęcia funkcjonowania systemu alternatywnego.

Poniżej przytaczamy pełną treść pisma Myślenickiego Alarmu Smogowego kierowanego do burmistrza i mieszkańców gminy Myślenice.

Dot. Czujników Airly w Gminie Myślenice

 

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x
Skip to content