Czy w Myślenicach obniżone będą stawki podatkowe? Po modernizacji ewidencji gruntów i budynków można spodziewać się wyższych wpłat do kasy gminy

W ciągu ostatnich dwóch lat na terenie gminy Myślenice odbyła się modernizacja ewidencji gruntów i budynków, której jednym z efektów była aktualizacja użytków gruntowych. W wyniku przeprowadzenia aktualizacji w wielu przypadkach ujawniony został stan faktyczny terenów mieszkaniowych, przemysłowych itp. Zwiększenie tych terenów ma znaczenie przy naliczaniu podatków od nieruchomości. Więcej terenów mieszkaniowych, przemysłowych czy zurbanizowanych to większy podatek od nieruchomości dla mieszańców i jednocześnie większe wpływy do budżetu gminy. W propozycjach przedłożonych na najbliższą sesje Burmistrz przygotował uchwałę z niezmienionymi stawkami podatku od nieruchomości.

W dobie pandemii, aby wspomóc mieszkańców gminy, kiedy wiele osób traci pracę i spadają dochody gospodarstw domowych nie powinniśmy doprowadzać do zwiększania rzeczywistych obciążeń podatkowych. Obniżenie stawki podatkowej nie spowoduje uszczuplenia wpływów do budżetu gminy, a rzeczywiste dochody podatkowe gminy powinny być wyższe. Jednocześnie osoby, które do tej pory płaciły podatek od terenów mieszkaniowych uzyskałyby redukcję obciążenia podatkiem, a osoby, które do tej pory nie płaciły podatku od terenów mieszkaniowych, a dla których te tereny pojawiły się w wyniku modernizacji ewidencji gruntów, nie poczułyby drastycznego wzrostu podatku od nieruchomości.tłumaczy Radna Grażyna Ambroży.

Występują takie rejony i sołectwa, gdzie zwiększenie terenów mieszkalnych jest nawet trzykrotne większe, więc mieszkańcy przy niezmienionej stawce mogą spodziewać się dużego wzrostu obciążenia podatkiem lokalnym od nieruchomości.informuje Radna Grażyna Ambroży.

Dla przykładu z uzyskanych przez nas informacji wynika, że na terenie sołectwa Głogoczów wzrost najwyżej opodatkowanych dla mieszkańców powierzchni terenów wynosi prawie trzykrotność dotychczasowej powierzchni, kolejnym przykładem jest Zasań i Trzemeśnia gdzie powierzchnia takich terenów wzrosła pięciokrotnie.

Jeśli zatem Radni Miejscy nie zdecydują się na obniżkę stawki tego podatku, to mieszkańcy wielu sołectw mogą spodziewać się z początkiem przyszłego roku znaczącego obciążenia podatkiem lokalnym.

Przed nami sesje na których będzie zapewne głosowany przyszłoroczny budżet, choć obserwując ubiegłoroczny terminarz obecnemu włodarzowi gminy chyba lepiej zarządzać i rozpoczynać rok od prowizorium, gdyż wówczas może zawierać umowy działając w oparciu o wyznaczony plan, bez akceptacji pełnego budżetu przez Radę Miejską jak miało to miejsce w roku 2020. Co stawia Radnych przed faktem zawarcia wielu umów z początkiem roku, na które nasi reprezentanci nie mają już dużego wpływu. Z drugiej strony patrząc na zmieniający się układ sił w radzie, klub PiS oraz wspierający go radni, którzy startowali w wyborach z ramienia klubu Macieja Ostrowskiego dają burmistrzowi na tyle stabilną większość, iż poprą budżet i pomysły na jego realizację bez najmniejszego problemu.

Czekamy z niecierpliwością na sesje budżetowe oraz ewentualne zmiany podatkowe, które winny zapaść niebawem. Interesująca również może być tegoroczna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, która w ubiegłym roku zwróciła uwagę na wysokie koszty promocji gminy w budżecie. W obecnym projekcie budżetu na 2021 rok (dostępnym na BIP), przeznaczone środki na promocje nie uległy radykalnemu zmniejszeniu.

Related posts

5 1 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Bolek
Bolek
1 miesiąc temu

Tak się składa, że radna Ambroży broni tak na prawdę modernizacji którą….przeprowadza jej pracodawca Józef tomal 😀

Eliza
Eliza
1 miesiąc temu
Odpowiedź do  Bolek

No większej bzdury to nie słyszałam dawno 🙂 To że powiat ma obowiązek (od górny) przeprowadzić modernizację to kolega nie… Czytaj więcej »

Last edited 1 miesiąc temu by Eliza
Kamil
Kamil
1 miesiąc temu
Odpowiedź do  Bolek

ooo i tutja pojawiło się PISowskie ścierwo z m-i.pl . Redakcjo Zablokujcie tego oszołoma szybko bo to wysłannik ideologi PiS.

3
0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x