Czyste Powietrze do poprawienia

Według Polskiego Alarmu Smogowego wojewódzkie fundusze ochrony środowiska nie radzą i nie poradzą sobie z naborem wniosków o dotacje na termomodernizację czy wymianę pieców w domach jednorodzinnych z programu „Czyste Powietrze”.

Polski Alarm Smogowy postuluje, żeby nabór tych wniosków przekazać samorządom gminnym. Apeluje też o inne zmiany, wskazując niedociągnięcia w rządowych działaniach antysmogowych.

Równo dwa lata temu rząd przedstawił swój program walki ze smogiem, zawierając go w 15 punktach (rekomendacjach). Od tego czasu ekologiczna organizacja Polski Alarm Smogowy monitoruje wdrażanie tego programu i sporządza coś w rodzaju jego okresowej oceny. We wtorek przedstawiła swą najnowszą ocenę realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są programy finansowego wsparcia do wymiany kotłów i termomodernizacji, z drugiej mamy duży problem z egzekwowaniem tego prawa, a realizacja programów idzie zbyt wolno wskazał Polski Alarm Smogowy.

Organizacja pochwaliła wprawdzie rząd za wprowadzanie kolejnych antysmogowych przepisów, m.in. standardów emisyjnych dla sprzedawanych kotłów i pieców, ale jej zdaniem te przepisy są na razie w dużej części martwe. Dotyczy to m.in. właśnie standardów dla pieców, które miały wyeliminować z rynku tzw. kopciuchy, czyli piece nie spełniające żadnych standardów emisji zanieczyszczeń.

Mimo zakazu ich sprzedaży one wciąż są w obrocie. Z kilku powodów. Są pewne luki w prawie. Ponadto nie ma za sprzedaż „kopciuchów” sankcji. Co więcej na razie nie zajmuje się tą kwestią inspekcja handlowa, więc trzeba by nałożyć na nią obowiązek prowadzenia kontroli w tym zakresie. Taki obowiązek dopiero ma być na nią nałożony.powiedział Andrzej Guła, lider PAS.

Polski Alarm Smogowy postuluje w związku z tym, żeby nabór wniosków o dotacje z programu NFOŚiGW „Czyste Powietrze” przekazać samorządom gminnym. Postuluje też, żeby zarówno ów program, jak i drugi rządowy program termomodernizacji i wymiany pieców (adresowany do polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem), obejmował nie tylko domy jednorodzinne, ale i wielorodzinne, np. kamienicy opalane piecami węglowymi.

Organizacja apeluje również, by w realizację tego drugiego programu, skierowanego szczególnie do najbiedniejszych, były włączone gminne ośrodki pomocy społecznej.

informacja Polski Alarm Smogowy
Polub tę informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Lub

Witaj !

JEŚLI NASZE MEDIA MAJĄ :

SŁYSZEĆ , WIDZIEĆ , MÓWIĆ

MUSIMY MIEĆ NA TO PIENIĄDZE – WIĘC

WESPRZYJ KMY.PL