Dobczyce nie udostępniły spisu wyborców Poczcie Polskiej, urząd czeka na interpretacje prawne

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Informowaliśmy dziś o stanowisku jakie zajął burmistrz MiG Myślenice Jarosław Szlachetka, który w swoim oświadczeniu zakomunikował o podjęciu decyzji o przygotowaniu i przekazaniu spisu wyborców Poczcie Polskiej. Danych jakich domaga się Poczta Polska jako wybrany operator od gmin mają na celu przeprowadzenie wyborów Prezydenta RP w formie korespondencyjnej.

Ustawa, która reguluje tegoroczne wybory prezydenckie jest obecnie procedowana w Senacie RP i z początkiem maja powinna zostać przekazana do Sejmu. Senat może ustawę przyjąć bez poprawek, wnieść swoje poprawki do treści ustawy lub odrzucić ją w całości. W dwóch ostatnich przypadkach o jej losie zadecyduje Sejm a na końcu Prezydent. Przepisy ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 r., która jest obecnie w Senacie, mówią, że spis wyborców w danej gminie wójt, burmistrz czy prezydent przekazują operatorowi wyznaczonemu w dniu wejścia w życie tej ustawy czyli, że będzie można zrobić to prawdopodobnie 6 lub 7 maja po zakończeniu procesu legislacyjnego.

Strona rządowa powołuje się na drugą ustawę tzw. antycovidową, gdzie w art. 99 jest zapisane, że Poczta Polska jako wyznaczony operator ma prawo do tego, aby żądać od wszystkich podmiotów publicznych dostępu do wszelkich rejestrów i spisów danych osobowych, oraz o decyzję premiera, który zlecił Poczcie Polskiej prowadzić przygotowania do wyborów

Wystosowaliśmy zapytanie do drugiej co do wielkości gminy w powiecie myślenickim o podjętą decyzję w sprawie przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej. W odpowiedzi otrzymaliśmy krótką informację:

Gmina Dobczyce nie udostępniła danych osobowych swoich mieszkańców Poczcie Polskiej, gdyż tak jak inne gminy, oczekuje na interpretacje prawne.poinformował Paweł Stoch z Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce.

Jak widać na tym przykładzie przepisy nie są jednoznaczne i decyzje podejmowane w kraju są różne i różnie interpretowane przez poszczególne gminy, które posiadają spisy wyborców. To zawsze gminy były odpowiedzialne za organizacje i przeprowadzenie wyborów w Polsce.

0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x