Druga edycja konkursu astronomicznego w Szkole Podstawowej w Porębie. W tym roku edycja on-line

W dniu 29 kwietnia br., Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Banachiewicza w Porębie, już po raz drugi zorganizowała konkurs astronomiczny dla uczniów szkół podstawowych w Gminie Myślenice. To właśnie postać patrona jest inspiracją do przeprowadzenia konkursów z astronomii. Tadeusz Banachiewicz, polski astronom, matematyk i geodeta, zasłynął m.in. z wynalezienia chronokinematograf do precyzyjnej obserwacji całkowitych zaćmień Słońca, to z jego inicjatywy powstała stacja astronomiczna na Łysinie (przemianowana później na Lubomir), spalona przez Niemców w roku 1944. Kolejną zasługą uczonego było stworzenie w roku 1953 obserwatorium astronomicznego w dawnym forcie Skała, gdzie do dziś znajduje się główne obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Druga edycja konkurs odbywa się mimo pandemii i zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkołach.

Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży tematyką astronomiczną, umożliwienie młodzieży poszukiwania i rozwijania swoich pasji oraz popularyzacja postaci prof. Tadeusza Banachiewicza, znakomitego astronoma i matematyka, który jest jednocześnie patronem Szkoły Podstawowej w Porębie.mówi Justyna Słowik, organizator konkursu.

Konkurs odbył się metodami zdalnymi – on line – i składa się w dwóch etapów. W pierwszym etapie z testem konkursowym zmierzyło się prawie 100 uczestników z niemal wszystkich szkół podstawowych Gminy Myślenice. Wszyscy wykazali się znakomitą wiedzą i umiejętnościami na temat Układu Słonecznego, obiektów w Kosmosie oraz Księżyca, który w tym roku jest tematem przewodnim konkursu. 49 uczestników, którzy uzyskali najlepszy wynik w pierwszym etapie zostało zaproszonych do etapu finałowego, który odbędzie się we wtorek, 11 maja.

dodaje Pani Słowik.dodaje Pani Słowik.

Cieszymy się z ogromnego zainteresowania astronomią wśród młodzieży. Jesteśmy wdzięczni nauczycielom, że motywują młodzież do udziału w konkursie. To pasjonująca i przyszłościowa dziedzina wiedzy, którą możemy poznawać na lekcjach przyrody, geografii i fizyki. Liczymy na pasjonujący finał!dodaje Pani Słowik.

Pełne wyniki rywalizacji konkursowej dostępne są na stronie szkoły: http://spporeba.szkolnastrona.pl/p,390,2-gminny-konkurs-astronomiczny

informacja: Andrzej Jaśkowec – SP Poręba
Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

Skip to content