Drugie miejsce Franka Szymuli w konkursie Euregio Piano Award

Euregio Piano Award to jeden z ważniejszych konkursów pianistycznych dla dzieci i młodzieży w Europie. Zwykle odbywa się na żywo w Niemczech, ale z powodu pandemii i powodzi konkurs w całości odbył się online. Jury złożone z wybitnych światowych pianistów ocenia nagrania nadesłane przez uczestników. W związku z tym jest bardzo duża konkurencja uzdolnionej młodzieży z całego świata. Wysyłanie nagrania nie wymaga podróżowania i występu przed publicznością na żywo.

Konkurs odbył się w pięciu kategoriach wiekowych. W grupie Franka (do lat 14) był dwuetapowy. W pierwszym etapie Franek Szymula wykonał Etiudę F-dur Maurycego Moszkowskiego “Iskierki” oraz Sonatę C-dur Muzio Clementiego. W drugim, Scherzo h-moll Fryderyka Chopina.

Po pierwszym etapie do finału zakwalifikowanych zostało 14 osób. Ostatecznie Franek zdobył drugie miejsce. Pierwsze miejsce zajął reprezentant Singapuru.

Warto posłuchać nagrań konkursowych, bo to daje obraz poziomu gry dzisiejszych czternastolatków.

Utwory, które Franek nagrał pod koniec roku szkolnego w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie przyniosły mu też laury w innych konkursach m. in. Great Master International Piano Competition, czy Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza. Dużą satysfakcję przyniósł mu udział w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „PER ASPERA AD ASTRA” w Kielcach, gdzie zdobył pierwsze miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu autorstwa patrona konkursu – “Iskierki” to wirtuozowska etiuda grywana przez mistrzów klawiatury.

Zdobycie nagrody tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego to dobra motywacja do pracy nad nowym repertuarem.

 

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

Skip to content