Dziady Śmiguśne kolejny raz opanowały Wiśniową

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Już chyba wszyscy pamiętają, że lany poniedziałek to w Wiśniowej parada i harce dziadów śmiguśnych, które zawsze w drugi dzień świąt Wielkanocnych rządzą na Rynku w Wiśniowej.

To IX edycja konkursu jaki organizuje Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej. Mimo że sam konkurs zaplanowały był na godzinę dziesiątą, to już znacznie wcześniej widać i słychać było w centrum wsi kolorowych przebierańców.

Tradycja dziadów nawiązuje i symbolizuje dawne zwyczaje i przesądy. “Dziady” były powszechnym określeniem na wędrownych żebraków. Wierzono, że posiadają zdolność łączenia świata żywych i umarłych. Wygląd dziadów miał bardzo duże znaczenie od pozaludzkiej przynależności, jaki symbolizowała maska. Do symboliki płodności związanej ze zwierzęcą sierścią.

Tegoroczny konkurs zaplanowany był w trzech kategoriach: maska tradycyjna, maska współczesna oraz najgłośniejsze “jukanie”.

Jak nakazuje tradycja dziady śmiguśne nie szczędziły wody, w końcu to również lany poniedziałek i zarówno dziady oblewały widzów i przechodniów oraz osoby wychodzące z kościoła, jak i same często były celem strumieni wody lejących się z różnorakich “urządzeń” przygotowanych specjalnie na ten wyjątkowy dzień.

 

0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x