Dzień Europy w Starostwie Powiatowym w Myślenicach

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Z okazji tego święta na dziedzińcu Starostwa Powiatowego w Myślenicach zorganizowano imprezę, która miała przypominać jak ważne jest członkostwo Polski w strukturach Unii Europejskiej i jak ważne miejsce w polityce i gospodarce zajmuje wspólnota, która ma być nie tylko zapleczem ekonomicznym ale jednoczyć i integrować państwa członkowskie Unii.

Od godziny 11 przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Dobczyc można było wspólnie świętować obchody Dnia Europy. Wielką popularnością cieszyły się “babeczki unijne” którymi wszyscy się rozkoszowali. Dla chętnych była to również możliwość otrzymania flagi unijnej, która jak podkreślał wicestarosta Rafał Kudas powinna w ten dzień zawisnąć na naszych domach.

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

Skip to content