Dziś “Godzina dla Ziemi”, w akcji nie tylko chodzi o to by wyłączyć światło na 60 minut

Godzina dla Ziemi to akcja, która ma zaszczepić w nas potrzebę ekologicznego życia, myślenia. Jej celem jest nauka troski o dobro naszej planety. Akcja jest organizowana od 2007 roku przez World Wide Fund for Nature.

Symbolem jaki wyróżnia to wydarzenie jest wyłączenie światła (a dokładnie poboru energii elektrycznej) przez godzinę. Osoby chcące przyłączyć się w ten symboliczny sposób proszone są nie tylko o wyłączenie światła na 60 minut lecz również o powstrzymanie się od korzystania z komputerów, telewizji itp. urządzeń pobierających energię elektryczną.

Godzina dla Ziemi (ang. Earth Hour) ma ona na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Skłania ona do refleksji nad zmianami klimatu.

Tegoroczna akcja w Polsce ma jeszcze inny wymiar i cel. W naszym kraju przeprowadzana jest pod hasłem “Godzina dla Bałtyku”, co ma pokazać i uświadomić jak degradowane jest środowisko morskie. Więcej informacji można wyszukać na stronie: https://www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-2021, gdzie również znajduje się petycja w obranie środowiska naturalnego morza bałtyckiego.

Akcja WWF co roku gromadzi miliony uczestników, lecz symboliczne wyłączenie światła na godzinę nie zmienia nic. To może być jedynie początek w zmianie sposobu myślenia o naszej planecie. Każde działanie jakie skierowane będzie w sposób zmiany przyzwyczajeń ludzi i powstrzymanie degradacji planety to prawdziwy cel podobnych wydarzeń. Należy działać, bo czas ucieka. To może być wymiana pieca lub zmiana sposobu ogrzewania na źródła ekologiczne, to może być sadzenie drzew, dbanie o czystość czy zmiana nawyków żywieniowych i porzucenie nadmiernego konsumpcjonizmu.

Dziś “Godzina dla Ziemi”, nie tylko wyłącz światło – włącz myślenie o swojej planecie, bo Ziemia jest tylko jedna.

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

Skip to content