Godzina “W” – 76. rocznica wybuchu Powstana Warszawskiego w Myślenicach

76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Powstańczy zryw zorganizowany został przez Armię Krajową i zamierzeniem działania było wyzwolenie stolicy przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Akcja militarna planowana była zaledwie na kilka dni, lecz powstańcy walczyli z przeważającymi siłami okupanta przez 63 dni. W powstaniu walczyli wszyscy mogący pomóc od mężczyzn przez kobiety i dzieci. Szacowane straty ludności stolicy to około 200 tysięcy ofiar w tym około 18 tysięcy powstańców czynnie uczestniczących w walkach. W czasie powstania i po jego zakończeniu hitlerowcy niemal doszczętnie zrównali miasto z ziemią.

Co roku wycie syren 1-go sierpnia o godzinie 17.00 przypomina Polakom ten zryw okupowanej stolicy. Na minute zamiera ruch w wielu miastach naszego kraju w geście pamięci i solidarności z miastem stołecznym. Niezależnie od polemik jakie toczą się wokół celowości czy decyzji o wybuchu powstania, nikt nie ma wątpliwości że powstańczy zryw dał sygnał wszystkim ciemiężonym Polakom, że duch narodu żyje i podnosi się z trwającej wojny.

O męstwie, poświęceniu i bohaterstwie tych ludzi mamy obowiązek pamiętać i przekazywać je kolejnym pokoleniom.

Podobnie jak w wielu miejscach na terenie Polski również w Myślenicach zorganizowano uroczystości związane z 76 rocznicom wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny a na myślenickim rynku spotkali się mieszkańcy bo oddać hołd bohaterom stolicy.

W uroczystościach uczestniczyli samorządowcy na czele z burmistrzem Jarosławem Szlachetkom, radni miejscy i wojewódzcy oraz poseł Władysław Kurowski. Uroczystość uświetnili Strzelcy RP, którzy odpalili na race w barwach narodowych. Po odśpiewaniu przez zgromadzonych hymnu i krótkim przemówieniu burmistrza zakończyła się tegoroczna uroczystość w Myślenicach.

 

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Skip to content