Hakerzy chcą okupu od Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie za dostęp do danych

Jak informuje portal Wirtualna Polska 8 lutego doszło do włamania na serwery Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Hackerzy zażądali wysokiego okupu za odszyfrowanie danych, które uległy zakodowaniu podczas ataku. Sprawą zajmują się policjanci do walki z cyberprzestępczością.

Ostatnio wiele firm odnotowuje wzmożone ataki na swoją infrastrukturę informatyczną. Do włamania doszło w ostatnich dniach również do największego producenta gier komputerowych w Polsce, czyli do firmy CD Project. W wyniku włamania do tej firmy wyciekły kody do gier oraz kody źródłowe oprogramowania gry Gwin CD Project RED, które dziś zostały częściowo upublicznione na jednym z zagranicznych forów hackerskich.

Zarówno w przypadku Urzędu Marszałkowskiego jak i firmy CD Project włamywacze wysunęli rządanie okupu za dostęp do danych.

Na stronie urzędu pojawił się komunikat w sprawie hakerskiego ataku, w którym poinformowano, że polegał on na użyciu złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki.

Zdarzenie to doprowadziło do utraty dostępności danych osobowych (m.in. klientów UMWM), za przywrócenie której atakujący zażądał zapłaty okupu, niemniej żądanie to zostało stanowczo odrzucone. Bezzwłocznie podjęto wszelkie działania mające na celu powstrzymanie naruszenia oraz zminimalizowanie ewentualnych negatywnych skutków dla osób, których dane dotyczą, a także powiadomiono odpowiednie służby, a zaistniała sytuacja została jednocześnie zgłoszona do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowychpoinformowały władze UMWM.

Aktualnie Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego próbuje odzyskać dane z istniejących kopii zapasowych oraz podejmuje wszelkie możliwe kroki, by podobna sytuacja nie mogła się wydarzyć w przyszłości.

foto UMWM
Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Skip to content