Informacje  

Internetowy oszust – poszkodowana kobieta z powiatu myślenickiego straciła ponad 100 tys. złotych

Naciągacze podają się np. za żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie i pod taką legendą „zaczepiają” użytkowniczki portali społecznościowych. Korespondują z nimi, zaprzyjaźniają się, a następnie pod pretekstem chęci przyjazdu do Polski informują, że rzekomo wysyłają do nich paczkę ze swoimi osobistymi rzeczami, dokumentami wojskowymi, biżuterią oraz dużą ilością gotówki.

Podobny przypadek odnotowano również w powiecie myślenickim. Poszkodowana straciła ponad 100 tys. złotych.

Oszuści często kreują swój wizerunek jako osób wrażliwych, szukających uczucia i stabilizacji, a jednocześnie – doświadczonych przez los. Gdy kobieta już da się zmanipulować i zaufa, proszą o pieniądze. Zazwyczaj potrzebują ich na wysłanie paczki. Kiedy zmanipulowana kobieta oczekuje na wartościową przesyłkę od swojego adoratora otrzymuje informacje, że paczkę zatrzymali celnicy. Wtedy ,,żołnierz” prosi o przesłanie pieniędzy w kwocie kilkunastu, lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, aby paczka bez problemu przeszła przez granicę.

Scenariusz numer 2 to dobytek życia albo skarb. Sprowadzający się żołnierz jakoś musi przecież to przetransportować. A to, wiadomo, kosztuje. Aby osiedlić się u ukochanej potrzebuje tylko kilkudziesięciu tysięcy złotych na przewiezienie całego swojego dobytku.

Scenariusz nr 3 to cel rodzinny. Wtedy fałszywi żołnierze potrzebują pieniędzy na pilną operację lub rehabilitację dziecka. Naiwne kobiety lekką ręką potrafią z takiej okazji wysłać 10-20 tysięcy złotych.

Przypominamy: o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informuj policję, korzystając z numeru alarmowego 997. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 8.

informacja KPP Myślenice

Powiązane wiadomości

Napisz komentarz

Lub