Inwestowanie w fundusze ETF – jak zacząć?
Artykuł Sponsorowany
Na początkujących oraz średniozaawansowanych inwestorów czeka aż kilkadziesiąt rodzajów aktywów inwestycyjnych, w tym nie tylko akcje przedsiębiorstw czy skomplikowane instrumenty pochodne, ale też fundusze ETF. Te ostatnie zyskują na popularności, w czym pomagają niezwykle entuzjastyczne opinie ekspertów. W niniejszym poradniku wyjaśnimy ci, czym są fundusze ETF i jak w nie zainwestować.
Fundusze ETF – czym są i jakie mają wady oraz zalety?
Fundusze ETF są publicznie notowane na giełdzie, a zatem każdy może kupić lub sprzedać “udziały” w nich, czyli tzw. jednostki uczestnictwa. Uprawniają one do otrzymania dywidendy, zazwyczaj wypłacanej raz do roku. Jej wielkość zależy od wysokości zysku lub ewentualnej straty. Fundusze ETF korzystają z unikatowej strategii “kopiowania” indeksów bazowych. Wyjaśniając to w najprostszy możliwy sposób, przykładowy ETF jest oparty na głównym indeksie amerykańskiej NASDAQ. Taki fundusz możliwie wiernie odtwarza wszystkie aktywa notowane na tym indeksie, dzięki czemu zmiana jego wartości zależy w stu procentach od zmiany wartości całości indeksu. A zatem zysk lub strata inwestora zależą od tego, jak zmieni się dany indeks, w tym wypadku całość amerykańskiej giełdy NASDAQ. Jak przyznaje portal Inwestomat, ten unikatowy sposób działania sprawia, że inwestycja w fundusze ETF jest polecana ze względu na prostotę, niewielkie prowizje oraz niskie ryzyko pozwalające na zrównoważenie bardziej ryzykownych inwestycji w portfolio. Główną wadą ETF-ów jest relatywnie niski zysk, który rzadko kiedy znacząco przekracza poziom inflacji, a także możliwość zanotowania daleko idących strat w przypadku wystąpienia kryzysu gospodarczego.
Jak zacząć inwestować w fundusze ETF?
Jak już wspomnieliśmy fundusze ETF są instrumentem finansowym notowanym na giełdach, a zatem do dokonania inwestycji niezbędne będzie założenie konta w domu maklerskim lub na platformie inwestycyjnej. W przypadku bardziej zaawansowanych aktywów, do jakich bez wątpienia można zaliczyć ETF-y, bardziej opłacalna będzie ta druga opcja. Platformy inwestycyjne charakteryzują się kompleksowym wachlarzem usług, relatywnie niskimi prowizjami oraz dużym wyborem instrumentów finansowych. Przykładowo Saxo Bank umożliwia inwestycję w ponad 3000 funduszy ETF notowanych na kilkudziesięciu światowych giełdach (przejdź tutaj i sprawdź ich ofertę), co znacząco ułatwia dokonanie inwestycji.
Fundusze ETF pozostają ciekawym instrumentem finansowym, który doskonale sprawdza się przy konserwatywnej strategii inwestycyjnej lub jako sposób na zrównoważenie ryzyka w portfelu. Na ich dużą popularność mają wpływ zalety takie jak niskie koszty zarządzania czy łatwość zakupu, dzięki czemu zainwestować w fundusze ETF mogą nawet początkujący inwestorzy.