Iskrzy coraz mocniej pomiędzy „gminą Myślenice” a „Powiatem”

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Od kilkunastu dni w mediach społecznościowych i wypowiadających się tam samorządowców widać rosnące napięcie. Stronami w sporze są burmistrz Myślenic, a zarazem szef struktur powiatowych Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Szlachetka i po drugiej stronie starosta Józef Tomal i wicestarosta Rafał Kudas.

Tak naprawdę ciężko znaleźć i podać dokładny początek obecnego konfliktu i wymiany „uprzejmości” na linii gmina Myślenice – Powiat, a raczej burmistrz Szlachetka a starostowie Tomal i Kudas. Faktem jest, że kampania majowa nabiera rozpędu z dnia na dzień, a amunicji dokłada każdorazowy wpis burmistrza, który często choć nie zawsze spotyka się z ostrą ripostą z drugiej strony. Duży udział w posiłkowaniu burmistrza ma tuba propagandowa gminy czyli „Gazeta Myślenicka”, która często w dziwny sposób opisuje zdarzenia i wydarzenia. Szczytem kuriozum jak nam się wydaje był chyba jeden z wpisów w mediach społecznościowych podsumowujący pierwszą zdalną sesję w Powiecie Myślenickim, której opis brzmiał: „Sesja online Powiatu Myślenickiego. Bezpłatne połączenia i pomoc przedsiębiorcom – interpelacje radnego Roberta Pitali”, który faktycznie podczas sesji złożył takie interpelacje, lecz były one bardzo mało istotnym wątkiem na tle całej sesji jaka się odbyła, która w dużej mierze poświęcona była szpitalowi i sytuacji epidemicznej w powiecie.

Ataki idą z różnych źródeł to nie tylko bezpośrednie wpisy ze strony gminy, lecz posiłki dostarcza właśnie gminna gazeta czy profil myślenickiego Prawa i Sprawiedliwości, nie można również nie powiedzieć by riposty były delikatne czy pokojowo nastawione, ale tak bywa na „wojnie”. Atak rodzi kontratak, a akcje reakcję.

Jednym z przyczynków rozgrywającego się teraz konfliktu jest z całą pewnością planowana inwestycja w Krzyszkowicach, gdzie w końcu widać ruch po stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Niestety zamiast cieszyć się, że w końcu sprawa ruszyła się z miejsca jedna strona zarzuca drugiej utrudnianie przy realizacji inwestycji, z kolei powiat przypomina głosowanie posła Władysława Kurowskiego, który zagłosował wraz z całym klubem Prawa i Sprawiedliwości przeciwko wnioskowi i poprawce do budżetu krajowego złożonego przez posła Koalicji Obywatelskiej Marka Sowy przeznaczającej dodatkowe środki na tę inwestycję. Przypomina się z każdej stron sprawę środków na poczet inwestycji i każdy widzi to inaczej. Jak wielokrotnie było podkreślane samorząd nie musi partycypować w takich inwestycjach, ale dla przyspieszenia działań właściciela drogi zdecydowano się na udział w inwestycji.

Kolejna potyczka rozegrała się a jakże znów o pieniądze tym razem dla straży pożarnej czy uczestnictwo lub jego brak ze strony przedstawicieli powiatu przedstawione jest jako naganne. Wytyka się dla przykładu Powiatowi przerzucanie odpowiedzialności na gminy, co faktycznie jest zadaniem gminy. Mimo tego Powiat rok do roku wspiera finansowo jednostki. Tak źle i tak niedobrze.

Te potyczki to był tylko przyczynek do kolejnych działań zaczepnych. Okazja nadarzyła się podczas spotkania jakie odbyło się w magistracie, a dotyczyło ewentualnej rozbudowy bazy treningowej Wisły Kraków na myślenickim Zarabiu. Po spotkaniu w mediach społecznościowych na profilu burmistrza Szlachetki pojawił się wpis sugerujący, że rozbudowę boisk i bazy blokuje zarząd powiatu, którego brak decyzji o korzystnej sprzedaży ziemi pod rozbudowę „może skutkować rezygnacją Wisły z planów stworzenia w Myślenicach centrum szkoleniowego z prawdziwego zdarzenia.” Chciało by się zapytać a dlaczego komercyjna spółka ma dostać bonifikatę i to właśnie w tych czasach, gdzie samorządy zaczynają się borykać z problemami finansowymi?

Ale zawsze można zaapelować do sumienia zarządu powiatu właśnie w ten sposób. Tutaj z odsieczą przybył Maciej Ostrowski obecnie wiceprzewodniczący Rady Powiatu, a do niedawna burmistrz Myślenic, który wyraził opinie, że „ktoś” próbuje zmienić historię miasta i przedstawia jak to dobra współpraca buduje a nie rujnuje, jak to za dobrych czasów, gdy współpraca układała się wzorowo to powiat przekazał grunt na którym później przy udziale i zaradności gminy powstała obecna baza klubu piłkarskiego z Krakowa. Swoją wypowiedź podpiera artykułem z ówczesnej „Gazety Myślenickiej”, która wówczas opisywała otwarcie bazy treningowej na Zarabiu.

W między czasie na profilu „Forum Ziemi Myślenickiej” czyli jednego z klubów radnych powiatowych tworzących większościową koalicję w powiecie ukazał się wpis, który miał na celu pokazanie punktu widzenia obozu starosty na zaczepne działania ze strony burmistrza, jego gazety i partii, gdyż to właśnie w skład tego klubu radnych wchodzi Józef Tomal. Przedstawiona została tam odpowiedź na pojawiające się wpisy, z którymi powiat starał się polemizować ale na zakończenie wpisu pojawiła się retoryka iście wojenna: „Nie będziemy już bierni w sprawie plucia, szczucia i szerzenie nieprawdy o działaniach naszych i władz Powiatu!” Niedwuznaczna również była zamieszczona tam grafika pokazująca na tle Gazety Myślenickiej Pinokia z długim nosem co zapewne było ilustracją faktów przedstawianych na łamach gazety i ich odbiorze w oczach autora wpisu.

Czyli konflikt nabiera eskalacji i na nią nie musieliśmy długo czekać. Po drodze jeszcze gazeta należąca do spółki gminnej przypomniała na swoich łamach o niespełnionych obietnicach powiatu dotyczących zapowiadanych dla nauczycieli rekompensat za czas strajku, który nie spotkał się z ostrą krytyką w powiecie a oczywiście wywołał duży niepokój wśród działaczy związanych z rządzącą obecnie w naszym kraju partią.

Kolejnym zarzewiem konfliktu stała się droga na Chełm. Droga której historia ciągnie się już bardzo długo i od samego początku stanowi zapalny punkt na mapie „wojennej” pomiędzy gminą a powiatem. Tym razem w biurze poselskim posła Władysława Kurowskiego (PiS) odbyło się spotkanie mające na celu rozwiązanie problemu feralnej drogi. Na spotkanie zaproszeni zostali burmistrz Jarosław Szlachetka, przedstawiciele Chełmu na czele z sołtysem Józefem Chmielem oraz starosta Józef Tomal, który na spotkanie nie przybył, usprawiedliwiając to innymi obowiązkami jak opisuje w wyjaśnieniu wicestarosta Rafał Kudas. Pismo to również zostało opublikowane na profilu posła i możemy tam przeczytać, że spotkanie w podobnej sprawie odbędzie się w Starostwie o czym oczywiście wszyscy zostaną powiadomieni i zaproszeni. Spór trwa o remont i o własność a mieszkańcy czekają i cierpią. Na naszą skrzynkę redakcyjną przyszedł „komunikat prasowy z Urzędu Miasta i Gminy Myślenice” dotyczący właśnie tej drogi i tego konfliktu gdzie przedstawiony został punkt widzenia jednej ze stron oraz zażenowanie odmową współpracy jaki wyraża burmistrz i poseł. Zapewne zdarzyć się może, że niebawem po kolejnym spotkaniu jakie odbędzie się w Starostwie otrzymamy napisany w podobnym tonie komunikat z drugiej strony frontu.

To jedynie kilkanaście dni z pola walki, ale czas biegnie i dzień za dniem przynosi nowe potyczki. Tuż przed weekendem na profilu powiatu ukazała się kolejna z cyklu informacji o dostarczeniu przez powiat maseczek ochronnych. Tym razem odbiorcom była gmina Myślenice i jakże inne było zdjęcie z przekazania tak potrzebnych teraz środków ochrony osobistej, gdzie nie widzimy wzorem poprzednich informacji przedstawicieli powiatu przekazujących daru dla włodarza gminy lecz pudełka z maseczkami pozostawione na Sali obrad Rady Miejskiej w Myślenicach. Czy to już znak, że nawet do zdjęcia nie można stanąć razem?

Za to w między czasie na profilu Prawa i Sprawiedliwości w Myślenicach pokazał się kolejny wpis, który podobnie jak przytaczany na wstępie wpis redaktora Gazety Myślenickiej ni jak ma się do prezentowanej treści i chyba miał tylko na celu kolejne podgrzanie atmosfery. Nad linkiem opisującym kolejny etap odmrażania tym razem pracy urzędów przeczytać możemy następujący tekst: „ Mamy nadzieję, że obsługa mieszkańców przez starostwo powiatowe w Myślenicach zostanie odmrożona”. Chciało by się zapytać, po co ten wpis i komentarz, ale ani nie ma kogo, ani nie ma sensu takie pytanie podczas wojny jak na razie medialnej.

Na zakończenie tego okresu wojennego na profilu wicestarosty Rafała Kudasa ukazał się „przekaz na weekend” skierowany do burmistrza Jarosława Szlachetki. W krótkim filmiku wicestarosta zwraca się do burmistrza jako do lidera środowiska politycznego Prawa i Sprawiedliwości w Myślenicach i informuje za pośrednictwem sieci, bo zapewne nie było okazji podczas przekazywania maseczek w tym samym dniu, że ‘nie damy się wciągnąć w tego typu polityczne gierki. My tu pracujemy dla ludzi, skupiamy się na tym co jest dla nich ważne.”

Jednocześnie mówi do odbiorcy tego przekazu o sprawie drogi przypominając, że mieszkańcy Chełmu właśnie za czasu sprawowania władzy w gminie przez obecnego burmistrza stracili szkołę. Wicestarosta swój przekaz kończy słowami: “Zbliża się weekend więc będzie miał pan czas przemyśleć postępowanie swoje i swojego środowiska w tej sprawie. Życzę Panu wszystkiego dobrego, miłego weekendu spędzonego w dobrej, rodzinnej atmosferze“.

 

 Oczywiście na reakcję osoby, która prowadzi profil myślenickiego Prawa i Sprawiedliwości nie musieliśmy czekać ani chwili. Już nazwano tam wicestarostę trollem oraz tchórzem politycznym i wytyka się jak to ma w swoim DNA partia rządząca jego przeszłość. Ton tej wypowiedzi raczej nie zapowiada ani rozejmu, ani pokoju. Fakt, że anonimowe wypowiedzi nawet na profilu partyjnym pozwalają na więcej, ale czy tak być powinno?

Co przyniesie kolejny tydzień? Czy wojna będzie nadal eskalować czy może zapanuje rozejm czas pokaże. Jednak myślę, że mieszkańcy czekają na działanie i współprace ponad podziałami a nie na konflikty, ataki wszelkimi możliwymi środkami i riposty.

Z czego wynika taka polityka ostatniego okresu? Ciężko się „wyznać”, miejmy jednak nadzieję, że ktoś mądry w końcu powie dość, bo stoimy u progu kryzysu gospodarczego w środku epidemii i ostatniej rzeczy jakiej nam teraz potrzeba to konflikt pomiędzy samorządami. To że akcja rodzi reakcję uczy się dzieci na pierwszej lekcji fizyki, jeśli akcja wygaśnie to nie sposób będzie wywołać reakcję, prawa fizyki są nieubłagane.

Powiązane wiadomości

5 2 głosów
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x