Jak dopasować kosmetyki do włosów do ich porowatości?

Artykuł sponsorowany

Włosy to element naszego wyglądu, do którego większość osób przywiązuje bardzo dużą wagę. Regularnie podcinamy końcówki, odżywiamy, aplikujemy maski oraz oleje, ponieważ zależy nam na tym, aby prezentowały się one jak najlepiej. Niestety zdarza się, że pomimo wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych nasze włosy nie wyglądają tak, jakbyśmy sobie tego życzyły – są ciągle suche i spuszone lub oklapnięte, pozbawione objętości i przetłuszczone na czubku głowy. Powodem takiego stanu może być niewłaściwa pielęgnacja, która nie jest dostosowana do ich porowatości. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i jakie kosmetyki do włosów wybrać.

Czym jest porowatość włosów?

Do pewnego czasu produkty do włosów wybieraliśmy na podstawie tego, czy są one proste, kręcone, suche, bądź przetłuszczone. Niestety taki podział nie zawsze przynosił nam zamierzone rezultaty. Od jakiegoś czasu do określania typów włosów, a także kosmetyków, które należy w danej sytuacji stosować, używa się terminu, jakim jest porowatość włosów. Czym ona jest?

Warto zwrócić uwagę, że struktura naszych włosów nie jest idealnie gładka. Choć trudno to zauważyć gołym okiem, powierzchnię włosa pokrywają drobne łuski, które składają się przede wszystkim z kwasów tłuszczowych i cysteiny. Substancje te są swego rodzaju warstwą ochronną dla naszych włosów. Z kolei to, w jakim stopniu rozchylone są nasze łuski, określa właśnie stopień porowatości naszych włosów. Możemy podzielić je na włosy wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Do każdego rodzaju porowatości powinniśmy stosować inne kosmetyki do włosów, które będą odpowiadały ich potrzebom.

Włosy niskoporowate – charakterystyka i pielęgnacja

Włosy niskoporowate z zasady są najłatwiejsze w pielęgnacji, choć mimo tego mogą przysporzyć nam problemów. Ten rodzaj włosów posiada szczelnie domknięte i przylegające łuski, dzięki czemu w naturalny sposób ich pasma są gładkie, błyszczące, lejące i bez problemów się układają. Nie wykazują tendencji do puszenia i są bardzo sprężyste oraz miękkie w dotyku.

Niestety, pomimo tylu zalet, włosy niskoporowate mogą stanowić wyzwanie pielęgnacyjne. Bardzo często są one bardzo cienkie, pozbawione objętości i oklapnięte u nasady. Z tego powodu łatwo je obciążyć i sprawić, że będą wyglądać na przetłuszczone.

Kosmetyki do włosów niskoporowatych powinny przede wszystkim posiadać lekką i nieobciążającą konsystencję. Maski nie powinny stanowić podstawy ich pielęgnacji i najlepiej stosować je nie częściej niż raz w tygodniu. Dobrze sprawdzą się szampony i odżywki z naturalnymi ekstraktami, które włosom niskoporowatym dodadzą objętości i sprawią, że będą odbite u nasady.

Włosy średnioporowate – co warto o nich wiedzieć?

Włosy średnioporowate to typ, który przeważa u większości kobiet. Łączą w sobie cechy zarówno włosów nisko-, jak i wysokoporowatych. Są w stosunkowo dobrej kondycji, stopień rozchylenia ich łusek jest optymalny, dlatego odpowiednio pielęgnowane mogą prezentować się znakomicie. Zdarza się jednak, że włosy średnioporowate mogą stać się osłabione, matowe czy też pozbawione blasku, z kolei kiedy powietrze robi się wilgotne, mogą zacząć się elektryzować.

W przypadku pielęgnacji włosów średnioporowatych warto zwrócić uwagę na ich regenerację. Ważna jest także równowaga PEH, czyli odpowiednia ilość dostarczanych im protein, emolientów i humektantów. Dobrym wyborem będą kosmetyki pielęgnacyjne z dodatkiem keratyny, jedwabiu, a także olejów roślinnych (migdałowego, makadamia czy moringa).

Co warto wiedzieć o włosach wysokoporowatych?

Włosy wysokoporowate są najbardziej wymagające w pielęgnacji. Najczęściej dotyczą one posiadaczek włosów kręconych, jednak nasze włosy mogą osiągnąć wysoki stopień porowatości także w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji i częstych zabiegów stylizacyjnych, które niszczą strukturę włosa, sprawiając, że te stają się przesuszone, łamliwe i kruche.

Włosy wysokoporowate charakteryzują się największym stopniem rozchylenia łusek, dlatego też wymagają zaawansowanej i wieloetapowej pielęgnacji. Istotnym elementem jest maska do włosów, która pozwala na ich odbudowę i intensywną regenerację. W ich przypadku dobrze sprawdzą się proteiny roślinne oraz masła, np. mango, shea czy oleje lniany i konopny.

Artykuł sponsorowany

Powiązane wiadomości

Skip to content