Jutro wieczorem spójrz w niebo. Wenus zagości w Plejadach

Jutro wieczorem dojdzie do ciekawego i bardzo łatwego w obserwacji zjawiska. Na wieczornym niebie o godzinie 20.00 planeta Wenus znajdzie się na tle Plejad.

Obecnie planeta Wenus świeci bardzo jasno i jest po Księżycu najjaśniejszym obiektem na niebie. Nie powinno być problemu z odnalezieniem na ciemnym niebie tak jasnego obiektu. W piątkowy wieczór warto jednak zwrócić szczególną uwagę na ten obiekt, gdyż zagości na tle gromady otwartej jaka znajduje się w gwiazdozbiorze Byka – Plejad. Gromada w katalogu Messiera oznaczona jest jako M45, ten bardzo znany obiekt posiada wiele nazw powszechnych takich jak Siedem Sióstr czy Kurczęta.

Takie zjawisko zachodzi raz na 8 lat i jutro właśnie możemy cieszyć się tak ciekawym widokiem, gdy Wenus przejdzie bezpośrednio na tle Plejad.

Warto więc w piątkowy wieczór podnieść głowę do góry i obserwować tak ciekawy układ. Zaletą jutrzejszego zjawiska jest fakt, że nie musimy być wyposażeni w sprzęt optyczny aby móc podziwiać to zjawisko. Oczywiście użycie lornetki czy teleskopu uatrakcyjni i wzbogaci zjawisko.

foto astro4.net

Powiązane wiadomości

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content