Kogut który gorszy proboszcza z Pcimia

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

W Pcimiu rozgorzała wojna o koguta. Ale nie między sąsiadami, a proboszczem i osobami zaangażowanymi w projekt „Regio-mural Kliszczacy”. Podczas kazania ostrzegał rodziców, aby pilnowali swoich dzieci oraz sprawdzali w jakich projektach uczestniczą ich dzieci.

Jak piszą na swojej stronie osoby tworzące mural w Pcimiu:

Dnia 3 sierpnia 2019 roku ks. dr Lucjan Pezda wygłosił kazanie, którego fragmenty odnosiły się do naszej inicjatywy społecznej, przedstawiając ją w sposób wybiórczy, zmanipulowany, poparty jedynie własnymi wyobrażeniami, krzywdząc w ten sposób zarówno organizatorów projektu, jak i jego uczestników. Z ambony można było usłyszeć m.in. o tym, iż projekt „Regio-mural Kliszczacy” wykonywała fundacja popierająca LGBT, prawa kobiet do aborcji, a kogut wykonany na jednym z murali symbolizuje zdradę, fałszywość. Na końcu pojawiło się wezwanie, brzmiące mniej więcej: „Uważajcie, bo wasze dzieci też to robiły i brały w tym udział”.

Zbulwersowani wypowiedzią księdza proboszcza pomysłodawcy i organizatorzy spotkali się z duchownym, aby prosić go o wyjaśnienie co stało za wygłoszonym z ambony kazaniem. Jaki był powód stanowiska jakie przyjął ksiądz i czy zasięgnął informacji co do projektu jaki powstał oraz jego celu i zamierzenia. Jak informują na swojej stornie uczestnicy projektu ksiądz Pezda nie bardzo orientował się w celu projektu oraz przebiegu jego powstania, a co najważniejsze nie znał funkcji jaką odegrała fundacja Klamra, którą duchowny posądził o popieranie LGBT czy popierania prawa kobiet do aborcji. Niestety również symbol koguta został przez księdza błędnie zinterpretowany. Jego zdaniem jest to znak, który można wiązać ze zdradą i fałszywością “symbolem zdrady i to zdrady największej, bo Piotrowej”, jak zapewniają projektanci murala dla nich kogut jest prostym przekazem:

symbolizuje on w naszym projekcie … po prostu wieś…

Projekt „Regio-mural Kliszczacy” powstał z inicjatywy mieszkańców Gminy Pcim w ramach Stowarzyszenia Incjatyw Lokalnych “Talent”. Dofinansowanie tej inicjatywy pochodzi z fundacji PKN Orlen “Dar serca”, która była fundatorem w konkursie grantowym “Moje miejsce na ziemi”. Projekt, którego kulminacją i wynikiem było powstanie murala poprzedzone było warsztatami tematycznymi dla młodzieży.

Jak można przeczytać w oświadczeniu na stronie projektu:

Celem projektu było powstanie dwóch murali o tematyce regionalnej oraz promocja tradycji górali kliszczackich. Warsztaty zostały przeprowadzone profesjonalnie i bez zarzutu. Podczas nich zostały zapewnione najwyższe, wręcz więcej niż wymagane, środki bezpieczeństwa. Zawsze podczas zajęć prowadzonych przez Dariusza Paczkowskiego była obecna osoba o uprawnieniach pedagogicznych. Podczas zajęć nie pojawiły się ŻADNE treści o charakterze światopoglądowym czy też promujące LGBT lub prawa kobiet do aborcji. Dzieci spędziły czas w sposób twórczy, zyskały dużo nowej wiedzy i umiejętności, o czym same mówią w reportażu z projektu.

Mieszkańcy zaangażowani w projekt czują się bardzo zaniepokojeni opinią, jaka została wygłoszona podczas kazania. Słowa księdza uraziły ich i nie są w stanie zrozumieć jak osoba wykształcona może bez zasięgnięcia informacji tak interpretować prosty symbol, a ludzi z inicjatywą zniechęcać do podejmowania kolejnych wyzwań.

Jako organizatorzy i mieszkańcy nie wyrażamy zgody na takie standardy. Łatwo powiedzieć coś z ambony, co dezawuuje pracę wielu osób. Praca ta doceniana została nie tylko przez uczestników projektu, ale także zwykłych przechodniów i wielu mieszkańców gminy.

Kogut jest po prostu kogutem, Pcim jest w końcu wsią i mieszkańcy zawsze kojarzą go z codziennym pianiem o wschodzie Słońca niż ze zdradą i to biblijną.

informacja i zdjęcie regiomuralPcim
0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x