Komarom dziękujemy. W Skawinie zamontowano budki lęgowe dla jerzyków

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Plaga komarów daje się we znaki, dlatego Skawina wzywa na pomoc jerzyki. W mieście zamontowano dla nich budki lęgowe.

Jerzyki, ptaki niezwykle cenne, których populacja stale spada, znajdą schronienie w Skawinie. Urząd Miasta i Gminy kupił 20 budek lęgowych i zainstalował je na ścianie Hali Widowiskowo-Sportowej w ścisłym centrum miasta. To odpowiedź na inicjatywę mieszkańców, którzy chcieli wesprzeć jerzyki w coraz trudniejszych dla nich czasach. Urzędnicy razem z mieszkańcami wybrali rodzaj budek oraz ustalili ich lokalizację.

Wybór miejsca nie był przypadkowy. W bliskiej odległości nowego “osiedla dla jerzyków” znajduje się Park Miejski z dużym zbiornikiem wodnym. To miejsce sprzyjające rozmnażaniu się owadów i idealne źródło pokarmu dla ptaków. Nowe domy dla jerzyków znajdują się bardzo blisko siebie. Ornitolodzy są zgodni co do tego, że jerzyki lubią żyć w koloniach i trzymają się razem.

Nowe domy dla jerzyków w Skawinie na pewno się przydadzą, ponieważ mieszkańcy regularnie zgłaszają nam, że widzieli te ptaki w swojej okolicy. Nagrania krążą po forach internetowych i nie ulega wątpliwości, że jerzyki są blisko nas. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas budki lęgowe spotkają się z ciepłym przyjęciem i szybko zyskają nowych lokatorów.mówi zastępca burmistrza Skawiny, Witold Grabiec.

Jerzyki są ptakami bardzo pożytecznymi dla człowieka. Mają duży apetyt i słyną z tego, że codziennie potrafią zjeść nawet 20 tys. komarów, choć oczywiście to nie jedyne dla nich źródło pokarmu. Nie pogardzą też meszkami, muchami i innymi drobnymi latającymi owadami.

informacja UMiG Skawina

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x