Kometa Atlas coraz bliżej Słońca. Szykują się wspaniałe obserwacje

Jeśli obliczenia astronomów się potwierdzą to już pod koniec maja na naszym niebie będziemy mogli podziwiać kometę C/2019 Y4 (ATLAS), która może stać się podobną atrakcją jak kometa Hale-Boppa z 1997 r.

Jeżeli jądro komety wytrzyma zbliżenie do Słońca, to na niebie będziemy obserwować obiekt który swoja jasnością dorówna Wenus.

Kometa Atlas została odkryta przez Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (w skrócie ATLAS) na Hawajach w grudniu 2019 r. Jasność komety rośnie bardzo szybko. Obecnie można ja już obserwować przez lornetkę lub niewielki teleskop.

Uwalnianie podczas zbliżania się do Słońca olbrzymich ilości substancji lotnych sprawiło, że od lutego do połowy marca kometa pojaśniała aż 4 tysiące razy. Kometa przejdzie peryhelium (punkt najbliższy Słońcu) 31 maja 2020 roku w odległości 0.25 jednostki astronomicznej.

W połowie maja kometa może już być widoczna gołym okiem. Wówczas powinniśmy jej szukać w gwiazdozbiorze Perseusza. Będzie widoczna całą noc jednak najwyżej linii horyzontu będzie zaraz po zapadnięciu zmroku lub przed świtem.

Powiązane wiadomości

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content