Kometa C/2020 F3 (NEOWISE), jest szansa na obserwacje gołym okiem

Ten rok obfituje w dobrze zapowiadające się komety, które niestety szybko okazują się niespełnioną nadzieją dla obserwatorów szczególnie półkuli północnej. Tym razem jest duża szansa na obserwacje nowej jasnej komety również z terenu Polski. Kometa szczęśliwie osiągnęła peryhelium i może zaskoczyć nas swoją jasnością i możliwościami obserwacji.

Prawdopodobnie dobre warunki obserwacyjne powinny być pomiędzy 9 a 11 lipca. “Gwiazdy” z warkoczem powinniśmy wówczas wypatrywać w gwiazdozbiorze Woźnicy w pobliżu Menkalinana czyli drugiej co do jasności gwiazdy tej konstelacji. Jeśli kometa utrzyma przewidywaną jasność powinna wtedy osiągnąć 1,6 mag. czyli będzie widoczna gołym okiem. Po połowie lipca, kometa nie będzie już zachodzić na obszarze Polski i widoczna będzie na granicy 5 stopni nad północnym horyzontem. Z dnia na dzień będzie wznosić się wyżej, a szukać jej będzie trzeba na północnym-wschodzie (ranem) i północnym-zachodzie (wieczorami).

Kometa C/2020 F3 przeszła już krytyczne miejsce w swojej podroży przez Układ Słoneczny więc tym razem szansa na obserwacje rośnie. W sieci jest już dużo zdjęć tej komety z półkuli południowej gdzie cieszy obserwatorów pięknym warkoczem.

Kometa odkryta 27 marca 2020 r. przez teleskop kosmiczny NEOWISE. Zaliczana do grupy komet długookresowych i według wyliczeń jej kolejne spodziewane odwiedziny w Układzie Słonecznym mogą nastąpić dopiero za około 6800 lat.

zdjęcie Wikipedia
Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Skip to content