MSWiA chce zabrać im nazwę, mundury i szkolenia. Czy oznacza to koniec Ochotniczej Straży Pożarnej?

W przypadku wejścia zmian w życie będą jedynie ratownikami gaśniczymi – a nie strażakami z wieloletnią tradycją. Nie będą nosić mundurów, ale będą musieli być w gotowości w remizach i zyskają dodatek do emerytury. Takie między innymi zmiany zaproponowało MSWiA w nowych przepisach zaproponowanych dotyczących Ochotniczych Straży Pożarnych.

Jeśli proponowana zmiana przepisów weszła by w życie strażacy-ochotnicy zostaną jedynie ratownikami gaśniczymi. Nie będą nosić mundurów, ale będą musieli być w gotowości w remizach. Zniknąć mają darmowe szkolenia dla strażaków ochotników, które teraz robi Państwowa Straż Pożarna. Po nowelizacji przepisów zapłacą za to już gminy. Druhowie i druhny nie zgadzają się na propozycje forsowane przez resort.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w proponowanych zmianach chce zapewnić pracownikom OSP świadczenia za wysługę lat.

Chodzi o wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego, dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział w akcjach gaśniczych. Chcemy ich w ten sposób uhonorować.mówił Mariusz Kamiński, szef MSWIA.

Strażacy Ochotnicy nie wykluczają protestu w stolicy. Teraz trwają konsultacje społeczne do nowelizacji przepisów. Strażaków ochotników jest w Polsce prawie dziesięciokrotnie więcej niż zawodowych strażaków i codziennie pomagają ludziom biorąc odpowiedzialność często za ich zdrowie i życie oraz ratując mienie.

MSWiA informuje, że ustawa jest już w parlamencie.

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

Skip to content