Królewskie Rozgrywki, czyli szachowe spotkania z historią w tle

Jak pisał Benjamin Franklin: szachy to nie zwykła próżna rozrywka. Rozwijają wiele umiejętności i cech umysłu, wykorzystywanych nie tylko podczas gry, ale także i w codziennym życiu. Uczą przezorności, ostrożności, rozwagi, dalekosiężnego myślenia. To dlatego szachy przez stulecia uważane były za rozrywkę królów.

Dziś może grać w nią każdy. Choć bez wątpienia im młodszy szachista, tym wpływ gry na jego charakter jest większy. Dlatego pragnąc zaszczepić czy rozwinąć wspomniane wyżej cechy w dzieciach, warto zachęcać je m.in. do gry w szachy. Zwłaszcza, że najmłodsi Myśleniczanie mają wyjątkowo dużo możliwości rozwijania tej umiejętności – także poza środowiskiem domowym.

Działająca coraz prężniej Myślenicka Akademia Talentów prowadzi nie tylko regularne, cotygodniowe treningi, ale również – od listopada 2017 r. – cykliczne turnieje dla amatorów od szóstego do jedenastego roku życia.

Królewskie rozgrywki – czyli spotkania szachowe z historią w tle odbywają się w siedzibie ich współorganizatora – Miejskiej Biblioteki Publicznej. Raz w miesiącu, w soboty, młodzi szachiści z Myślenic i okolic spotykają się, by w ciekawy i dość oryginalny sposób spędzić swój wolny czas. Jeden z wyróżników turnieju stanowi z pewnością jego pierwsza część – każdorazowo rozgrywki poprzedza bowiem mini-wykład historyczny. Podczas dotychczasowych spotkań uczestnicy poznali już genezę oraz dzieje gry, a także postacie najwybitniejszych szachistów, czyli panteon mistrzów świata.

Sam turniej prowadzony jest w dwóch kategoriach wiekowych – dla dzieci urodzonych w 2009 r. i młodszych oraz dla dzieci urodzonych w latach 2006-2008. W klasyfikacji generalnej, po czterech spotkaniach, w grupie młodszej prowadzą: Jakub Żądło (11 pkt), Laura Labranche (10,5 pkt), Jacek Hajdas (8,5 pkt). Wśród starszych do chwili obecnej najlepsi sa: Maciej Suder (11,5 pkt) oraz ex aequo: Maciej Burkowicz, Artur Gorączko i Zofia Suder (9,5 pkt).

Chociaż spotkania odbywają się cyklicznie, równocześnie każde z nich stanowi pewną odrębną całość. Dlatego też organizatorzy wciąż serdecznie zapraszają wszystkie dzieci, które chciałyby rozpocząć przygodę z szachami, spróbować swoich sił w rywalizacji z rówieśnikami, a przy okazji poznać wiele historycznych ciekawostek.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 24.03. Szczegółowe informacje o zapisach są dostępne na stronie internetowej organizatora: mat.myslenice.pl

informacja MAT – Karolina Mucha

Polub tą informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Lub

Witaj !

JEŚLI NASZE MEDIA MAJĄ :

SŁYSZEĆ , WIDZIEĆ , MÓWIĆ

MUSIMY MIEĆ NA TO PIENIĄDZE – WIĘC

WESPRZYJ KMY.PL