Krzyszkowicki tunel, obserwatorium w Węglówce oraz koronawirus, nad tym obradowali dziś radni powiatowi

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Trzy tematy zdominowały XX sesję Powiatu Myślenickiego. Tematami jakim zajmowali się radni powiatowi były między innymi uchwalenie zabezpieczenia 2 mln zł na przebudowę skrzyżowania drogi powiatowej z DK7 (Zakopianka) w miejscowości Krzyszkowice, coroczna dotacja na funkcjonowanie Obserwatorium Astronomicznego w Węglówce oraz sprawy związane z funkcjonowaniem szpitala powiatowego i zabezpieczenia medycznego na wypadek wystąpienia koronawirusa, którego epidemia zatacza coraz większy obszar świata.

Sesja rozpoczęła się od wręczenia przez delegację mieszkańców Krzyszkowic kwiatów na ręce starosty i przewodniczącego rady. Podziękowania dotyczyły ostatniej decyzji radnych, którzy postanowili o zabezpieczeniu kwoty 2 mln zł w latach 2021-2022 na budowę skrzyżowania o które walczą mieszkańcy Krzyszkowic.

Rada Powiatu w głosowaniu jednogłośnie upoważniła Zarząd Powiatu do podjęcia porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie w sprawie dofinansowania przebudowy bezpiecznego rozwiązania drogowego i budowy bezkolizyjnego dwupoziomowego węzła drogowego w miejscowości Krzyszkowice

Obecnie mamy możliwość wspomóc GDDKiA kwotą 2 milionów złotych, jednak w związku ze zmieniającą się polityką fiskalną władz centralnych nie mogę zagwarantować, że takie pieniądze będą za kolejne 4 lata. Ludzie czekają na ten węzeł i powinien on być budowany najszybciej jak to możliwe.mówił Starosta Józef Tomal.

Kolejnym punktem była uchwała radnych o przekazaniu kwoty corocznej dotacji na Obserwatorium Astronomiczne w gminie Wiśniowa. Radny Jan Lenczowski apelował do starosty o podniesienie kwoty jaką co rocznie otrzymuje placówka na swoją działalność. Radny argumentował, iż kwota nie zmienia się od lat, a 10 000 zł w okresie jakim dotacja obowiązuje i jest przekazywana na funkcjonowanie tej unikalnej placówki straciła na swojej wartości.

Na sesji obecny był wójt gminy Wiśniowa Bogumił Pawlak, który dziękował radnym za przekazanie środków na funkcjonowanie obserwatorium.

Chcemy rozwijać to unikatowe obserwatorium i sprawić, by można się nim było chwalić nie tylko w skali powiatu, ale także w skali województwa. Dofinansowanie na zakup teleskopu to nie wszystko i zapewniam, że na tym nie poprzestaniemy.mówił wójt Pawlak.

Pod koniec ubiegłego roku radni gminy Wiśniowa nie zgodzili się na zakup sprzętu optycznego w postaci teleskopu astronomicznego dla obserwatorium. Podczas sesji wójt poinformował, że złożony został wniosek o dofinansowanie zakupu teleskopu, którego cena ma wynieść około 49 000 zł do Lokalnej Grupy Działania “Turystyczna Podkowa”, która na jego zakup ma przeznaczyć 32 000 zł. Resztę kwoty zobowiązała się dopłacić gmina Wiśniowa. Takie rozwiązanie jeśli dojdzie do skutku może przerwać impas, który trwa już kilka lat przez które obserwatorium boryka się z brakiem sprzętu optycznego niezbędnego do funkcjonowania placówki naukowej o tym charakterze i pozwoli na prowadzenie zajęć dydaktycznych na dobrym poziomie i przy udziale sprzętu optycznego jaki może być z powodzeniem wykorzystywany w takim miejscu jak obserwatorium na Lubomirze.

Starosta ponownie zachęcał by obserwatorium, które mieści się na terenie powiatu myślenickiego stało się obowiązkowym punktem wycieczek szkolnych i lekcji fizyko czy astronomii dla szkół ponadpodstawowych.

Podczas sesji sporo czasu radni poświęcili opiece zdrowotnej. Starosta Józef Tomal poinformował zgromadzonych o montażu nowego tomografu. Radni dopytywali przedstawicieli starostwa o zabezpieczenie i środki jakie zostały podjęte w związku z epidemią koronawirusa. Szpital powiatowy w Myślenicach jest placówką, która posiada oddział zakaźny, który jak podkreślał starosta obejmuje swoim zasięgiem połowę Małopolski. Jednocześnie przeprowadzona modernizacja pozwala na zachowanie spokoju i jest gwarancją dobrej obsługi w razie pojawienia się problemu z jakim obecnie mierzy się świat medyczny.

Powiązane wiadomości

Dodaj komentarz

Proszę się zalogować aby komentować.
  Subskrybuj  
Powiadom o