Lekarze z “Żeromskiego” wyleczyli drogi łzowe przy pomocy protezy

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Okuliści ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zaintubowali drogi łzowe 11-letniej dziewczynce przy pomocy specjalnej protezy. Dziecko trafiło do szpitala z urazem powieki i bolesnym uporczywym łzawieniem po zabawie z psem. Dzięki zabiegowi medykom udało się nie tylko zatrzymać łzawienie, ale także w jak najbardziej fizjologiczny sposób odtworzyć uszkodzone struktury dróg łzowych oraz powieki. Okuliści z „Żeromskiego” jako pierwsi i jedyni w Małopolsce zastosowali tego rodzaju protezowanie dróg łzowych u małych pacjentów. Dziewczynka już jest wypisana do domu, ale pozostaje pod opieką specjalistów. Była już na pierwszej kontroli, rana goi się prawidłowo,dziecko nie skarży się na łzawienie i inne dolegliwości

Dr n. med. Małgorzata Woś, szefowa Oddziału Okulistycznego w „Żeromskim|”, zdradza, że do tej pory stosowano w takich przypadkach inne mniej przyjazne metody.

Postanowiliśmy wykorzystać dostępne na rynku możliwości i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów. Dzięki temu.uszkodzone drogi łzowe goją się w maksymalnie fizjologiczny sposób.dodaje dr n.med. Woś. Po kilku miesiącach, dren zostanie usunięty.

Drogi łzowe to szereg struktur odpowiedzialnych za prawidłową cyrkulację i odprowadzanie łez do przewodu nosowego. Składają się z punktów łzowych ,kanalików łzowych, woreczka łzowego oraz przewodu nosowo-łzowego. Podczas urazu powiek może dojść do przerwania ciągłości tych struktur. Niestety zazwyczaj przerwaniu ulega dolny kanalik łzowy (aż 6 razy częściej niż kanalik łzowy górny), który odprowadza 80 proc. łez. Prawidłowe zaopatrzenie chirurgiczne rany jest niezbędne, aby nie pojawiło się uporczywe łzawienie.

Warto zaznaczyć, że Oddział Okulistyczny w „Żeromskim” jako jedyny w naszym regionie specjalizuje się w kompleksowym podejściu do diagnostyki i leczenia zaburzeń dróg łzowych, zarówno u dzieci jak i dorosłych.

informacja Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x