Linia kolejowa Kraków-Myślenice w drugim etapie programu Kolej Plus

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o zakwalifikowaniu do drugiego etapu Programu Kolej Plus wniosku złożonego przez Województwo Małopolskie przy współpracy z Gminą Myślenice i innymi samorządami na finansowanie dokumentacji powstania nowego połączenia kolejowego między Krakowem a Myślenicami.

W ramach oceny formalnej wniosków Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2028 roku zakwalifikowano projekt “Złotego Pociągu” do drugiego etapu. To kolejny krok w stronę realizacji naszych marzeń i mam nadzieję, że ostatecznie środki z rządowego programu Ministerstwa Infrastruktury zostaną przyznane na projekt budowy linii kolejowej z Krakowa do Myślenic.mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Program Kolej + został zainicjowany w maju bieżącego roku z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a co ciekawe konferencja inaugurująca z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela odbyła się w Myślenicach. Zapowiedziano wówczas możliwość składania wniosków dla samorządów, które umożliwią sfinansowanie powrotu i rozwoju kolejowych połączeń na terenie całej Polski.

Dofinansowanie ze środków Programu Kolej + może wynieść 85 procent wartości zadania, natomiast pozostałe 15 procent stanowić będą środki własne samorządów. Budżet Programu Kolej Plus wynosi 5,6 mld zł, co przy 15-proc. udziale samorządów daje możliwość zrealizowania inwestycji o wartości 6,6 mld zł. Zadania realizowane w ramach Programu mogą obejmować opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej lub opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej wraz z realizacją robót. Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku.

Gratuluję wszystkim samorządom, których wnioski znalazły się w drugim etapie programu Kolej Plus. To daje szansę na budowę i odbudowę linii kolejowych. Łączymy Polskę.mówi wiceminister Andrzej Bittel, pełnomocnik Rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
informacja UMiG Myślenice

Related posts

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Eliza
Eliza
1 miesiąc temu

Czyli jednak będzie wojna. Ciekawe kiedy ten projekt diabli wezmą.

1
0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x