Działy tematyczne Wydarzenia kulturalne 

Linie Papilarne – Myślenicki Salon Poezji

Myślenicki Salon Poezji to bez wątpienia chwila z obcowaniem z poezją która podobać może się każdemu. Chwila z obcowaniem ze sztuką zarówno literacką jak i muzyczną, gdyż dzisiejsze piątkowe spotkanie uświetnił swoją grą młody wirtuoz pianina Franek Szymula. Gościem, a zarazem głównym bohaterem wieczornego salonu była Agnieszka Zięba. To dziś pokazała wszystkim swój drugi tomik poezji – “Linie papilarne”.

Linie papilarne tworzą się już we wczesnej fazie życia płodowego, są niepowtarzalne, niezmienne. Dzięki nim rozpoznajemy daną osobę i są one nie powtarzalne” jak mówiła autorka wierszy. Tytuł drugiego tomiku Agnieszki Zięby wydanego przez Signo jest bardzo adekwatny do jego treści, bez trudu rozpoznajemy autorkę, naszą myślenicką liryczkę, związaną od lat z grupą literacką „Tilia”. Pięćdziesiąt wierszy układa się w linię rozumu, serca i życia.

Wątki tematyczne tak jak tytułowe linie łączą się z sobą, przecinają, splatają. Prezentują nie tylko ogromna wrażliwość czy delikatność ale i bystry zmysł obserwacyjny, gorycz doświadczenia pierwszych lat po studiach. Bezpowrotna utrata dzieciństwa widzianego z perspektywy pracy, która nie zawsze owocuje, miłości która nie jest tą jeszcze jedyną dyktują słowa:

Wszystko

właściwie mam już wszystko
własny dom na skale
wiarę jak ziarnko gorczycy
nadzieję na lepsze jutro
odwagę lwa
dziecko uśpione ciszą
przyjaciół pewniejszych niż śmierć
człowieka na wyciągnięcie ręki
jezioro spokojnego serca
rękę w której tak dobrze
leży moja dłoń

właściwie mam już wszystko

musze tylko bardzo mocno
zaciskać powieki

Miłośnik czy znawca poezji współczesnej zastanawia się pewnie czy i na ile tomik jest dialogiem z książką Ewy Lipskiej „Czytnik linii papilarnych” wydaną przez Wydawnictwo Literackie w 2015 roku i mającą bardzo pozytywne recenzję. Podobnych życzymy naszej młodej autorce.

 

Polub tą informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

Napisz komentarz

Lub