Listopad 1918 we Lwowie – historia która musi się podobać

Muzeum Niepodległości w Myślenicach oraz PTTK Oddział Lubomir w Myślenicach zorganizowali dziś (5 marca) wykład, który na chwilę zabrał słuchaczy do Lwowa z przed 100 lat. “Listopad 1918 we Lwowie” bo tak właśnie zatytułowany był wykład jaki wygłosił Jerzy Kapłon, to prelekcja multimedialna przedstawiająca losy Lwowa w czasie, kiedy Polska odzyskiwała swoją niepodległość po czasach zaborów.

Historia jaka została opowiedziana przedstawiała losy Lwowa jako ostoi Polskości i kolebki, w której zaiskrzyła wiara w niepodległą Ojczyznę. Historia wyzwolenia miasta na końcu I wojny światowej, przeplatana unikalnymi zdjęciami opisującymi miasto i jego obrońców i walki oraz zryw niepodległościowy to część dziejów, z których możemy być dumni.

Z tym miastem, które jak przedstawiał prelegent pozwoliło zachować Polskość w czasie rozbiorów, a zarazem stanowiło miejsce organizacji ruchu niepodległościowego wiąże się nierozerwalnie historia listopada 1918 roku. To tutaj, jak można było obserwować na zdjęciach, ulica po ulicy, plac po placu powstawała wolna i niepodległa Polska roku 1918.

Jak okazało się prelegent Jerzy Kapłon członek PTTK, przewodnik i jak było widać gorący miłośnik historii jest związany rodzinnie z Lwowem, co sprawiało, że jego wykład był ciekawy i niepozbawiony emocji i wątków rodzinnych.

Jednocześnie w sali wykładowej przygotowana została wystawa eksponatów związanych z walkami o wschodnie granice Polski po odzyskaniu niepodległości. W gablotach zgromadzono militaria z początku XX wieku.

Bardzo cieszy fakt, że mimo środka tygodnia nie zawiedli Myśleniczanie, którzy z całą pewnością byli w pełni usatysfakcjonowani ciekawą prelekcją.

 

Polub tę informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Lub

Witaj !

JEŚLI NASZE MEDIA MAJĄ :

SŁYSZEĆ , WIDZIEĆ , MÓWIĆ

MUSIMY MIEĆ NA TO PIENIĄDZE – WIĘC

WESPRZYJ KMY.PL