Małopolski Tele-Anioł w powiecie myślenickim

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Małopolski Tele-Anioł został zaprezentowany podczas dzisiejszego spotkania w Myślenicach. Projekt ten powstał z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych i mających problemy w wykonywaniu codziennych czynności.

W czasie dzisiejszej prezentacji zaprezentowano jego główne założenia, zasady rekrutacji oraz wsparcia w zakresie usług teleopiekuńczych i opiekuńczych/sąsiedzkich świadczonych w miejscu zamieszkania uczestnika. Dodatkowo osoby, które poszukują pracy w charakterze opiekuna osób niesamodzielnych uzyskały informacje o możliwości zapisania się na bezpłatne szkolenie oraz możliwości zatrudnienia w ramach projektu.

Poprzez spotkania chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona osób nie tylko niesamodzielnych, ale także tych, którzy chcą nieść pomoc w ramach usług sąsiedzkich i opiekuńczych. Nasze działania, wspierane przez lokalne samorządy, przybliżają nas do osób potrzebujących wsparciamówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Przypomnijmy, że „Małopolski Tele-Anioł” to największy tego typu w Polsce, innowacyjny projekt, wdrażający kompleksowy system wsparcia dla osób niesamodzielnych, łączący teleopiekę z usługami opiekuńczymi świadczonymi w miejscu zamieszkania. Projekt realizowany jest przez Województwo Małopolskie w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. W ramach projektu obejmujemy wsparciem osoby niesamodzielne, chore, niepełnosprawne, a zarazem umożliwiamy im funkcjonowanie w ich własnym środowisku, dzięki niezwykłej opasce życia noszonej na ręce, zwiększającej poczucie bezpieczeństwa uczestników.

Ta elektroniczna bransoletka, wyglądem przypominająca zegarek, posiada wbudowaną kartę SIM, mikrofon oraz głośnik, dzięki czemu pozwala nie tylko na swobodną rozmowę, lecz także za pomocą przycisku SOS łączy się z Centrum Teleopieki i wzywa ratownictwo medyczne. Oprócz tego opaski życia mają w obudowie lokalizator GPS, pomagający namierzyć osobę potrzebującą pomocy. Specjalny detektor upadków i czujnik monitorujący tętno na bieżąco przesyłają informacje do Kadry Centrum Teleopieki. Wraz z otrzymanym zgłoszeniem automatycznie system teleopieki identyfikuje uczestnika i wyświetla ratownikowi Cyfrową Kartę Podopiecznego z najważniejszymi informacjami o osobie łączącej się z telecentrum, co dodatkowo ułatwia ratownikowi ocenę sytuacji.

Kadrę Centrum Teleopieki stanowią ratownicy medyczni pracujący zmianowo w systemie 24/7/365, a także asystenci teleopieki i psycholodzy.

Podczas dzisiejszej prezentacji nastąpiło przekazanie AED dla OIKiP Myślenice w ramach zadania finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Przekazania dokonał Krzysztof Druzgała prezes Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej z Psami. Jednocześnie symbolicznie Członek Zarządu Powiatu Myślenickiego Bolesław Pajka, złożył wypełniony formularza zgłoszeniowego do udziału w projekcie „Małopolski Tele-Anioł”.

 

informacja malopolska.pl

 

0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x