Mandaty za prędkość do 5 tys. zł, więcej punktów karnych i OC uzależnione od wykroczeń

Rząd ujawnił planowane zmiany w kodeksie drogowym dotyczące podniesienia mandatów za wykroczenia drogowe. Wzrosnąć mają maksymalne stawki mandatów, w tym za przekroczenie prędkości. Kierowcy mogą zapłacić za przekroczenie prędkości nie 500, a nawet 5 tys. zł. Zmieni się też polityka punktów karnych.

Ministerstwo Infrastruktury chce, aby na drogach było bezpieczniej, w związku z tym rząd przyjął projekt zmian przygotowany przez ministra resortu Andrzeja Adamczyka, które mają się do tego przyczynić. Mandaty będą znacznie wyższe np. za jazdę z prędkością ponad 150 km/h na “ekspresówce” albo powyżej 80 km/h w terenie zabudowanym, na kierowcę może zostać nałożony mandat w wysokości nawet 5 tys. zł.

Przedstawiono także zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości. Kierowcy poruszający się pojazdami “na podwójnym gazie” mają trafić obowiązkowo do więzienia, a na rzecz rodzin i poszkodowanych w wyniku wypadku w którym uczestniczył nietrzeźwy kierowca mają być zasądzane renty i odszkodowania. Planowana jest również konfiskata pojazdów którymi kierowali, kierowcy w stanie nietrzeźwości.

Rząd chce także podniesienia kar za jazdę bez wymaganych uprawnień. W takiej sytuacji kierowca będzie musiał się liczyć z czasowym niedopuszczeniem pojazdu do ruchu przez okres 3 miesięcy oraz wprowadzeniem kary pieniężnej w wysokości 10 tys. zł za takie przewinienie.

Rząd planuje, aby wysokość składki ubezpieczenia OC była uzależniona od liczby punktów karnych. Zaproponowano także zmianę w polityce przyznawania punktów karnych. Za złamanie przepisów kierowca miałby otrzymać do 15 punktów karnych, a otrzymane punkty karne miałyby kasować się po dwóch latach.

Powiązane wiadomości

Skip to content