Mija 80 lat od tragicznej myślenickiej “Czarnej Niedzieli”

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Trzy lata temu na budynku Policji w Myślenicach w miejscu tragicznego wydarzenia odsłonięto pamiątkową tablicę z nazwiskami aresztowanych mieszkańców Myślenic, którzy 23 czerwca 1940 roku w niedzielę nazwaną później “czarną” zostali aresztowani przez niemieckiego okupanta, po czym wywieziono ich do więzienia Montelupich w Krakowie. Po upływie sześciu dni rozstrzelano pojmanych w fosach Fortu nr 49 na Wzgórzach Krzesławickich.

Przyczyną przeprowadzonej akcji w czerwcu 1940 roku był wybuch dwa dni wcześniej petardy lub granatu w budynku poczty (obecnie Komendy Policji). Mimo, że sprawców rzekomego “ataku” nigdy nie wykryto, wydarzenie to stało się przyczynkiem aresztowań. Pojmanych w poranek niedzielny zgromadzono i przetrzymywano przed budynkiem poczty, co uwidaczniają historyczne zdjęcia i relacje naocznych świadków. Następnie wywieziono do Krakowa. Rodziny były przekonane, że ich bliscy wrócą po przesłuchaniu, niestety szybko przekonano się że była to ich ostatnia droga.

Czarna Niedziela jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń które dotknęło mieszkańców Myślenic podczas II wojny światowej.

Dzięki staraniom rodzin ofiar i przy współpracy Muzeum Niepodległości w Myślenicach na tablicy możemy obecnie przeczytać nazwiska myśleniczan, którzy zginęli w wyniku “Czarnej Niedzieli”.

Powiązane wiadomości

4 3 głosów
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x