MOKIS: palili w piecu węgierskim

Niezwykły artystyczny happening połączony z nocnymi warsztatami ceramicznymi odbył się w minionym czasie w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Na dziedzińcu przed budynkiem MOKiS powstał ceramiczny piec węgierski, który zbudowała Barbara Zgoda. Piec węgierski, to o typ pieca polowego do wypału ceramiki. Cechą charakterystyczną jest to, że jest to piec do jednokrotnego wypału. Kształt oraz wielkość pieca dostosowana jest do wielkości wypalanej formy. W piecu wypalono ceramiczne formy przygotowane przez uczestników II Myślenickiego Festiwalu Ceramiki 2018.

Już po raz drugi zaprosiliśmy mieszkańców Myślenic do bezpośredniego udziału w procesie twórczym oraz możliwości zobaczenia na żywo, jak wygląda wypał ceramiki. W ubiegłym roku dzięki uprzejmości Michała Dziekana z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych braliśmy udział w eksperymentalnym wypale rzeźby jego autorstwa, w tym roku zaproszenie Natalii Nowackiej przyjęła Barbara Zgoda, doświadczona ceramiczka, która zbudowała piec i przeprowadziła cykl warsztatów na kole garncarskimwyjaśnia Piotr Szewczyk, zastępca dyrektor MOKiS

Zaletą wypału w piecu węgierskim jest możliwość umieszczenia w nim dowolnie wielkiej formy lub wybranej ilość mniejszych obiektów. Ważną cechą, dla której ten typ wypału cieszy się wyjątkową estymą jest widowiskowość wypału; rozżarzony piec, emanujący ciepłem i pozwalający obserwować wypalaną formę dostarcza niesamowitych przeżyć – jest po prostu piękny.

Palący się piec towarzyszył nam podczas wieczornych warsztatów ceramicznych, to budowało niezwykły klimat. Z jednej strony uczestnicy lepili gliniane obiekty, a z drugiej w wysokiej temperaturze utrwalały się już gotowe rzeźbymówi Natalia Nowacka, pomysłodawczyni Festiwalu Ceramiki

Prace wypalone w piecu węgierskim są charakterystyczne, wysoka temperatura wypału powoduje, ze uzyskane efekty są niepowtarzalne i unikatowe. Piec był budowany przez 2 godziny. Wypał trwał 20 godzin.

informacja MOKiS Myślenice

Polub tę informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Lub

Witaj !

JEŚLI NASZE MEDIA MAJĄ :

SŁYSZEĆ , WIDZIEĆ , MÓWIĆ

MUSIMY MIEĆ NA TO PIENIĄDZE – WIĘC

WESPRZYJ KMY.PL