Muzeum odsłania tajemnice Myślenickiego “Zamczyska”

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

W Muzeum Niepodległości w Myślenicach otwarto wystawę “Myślenickie Zamczysko. Archeologia, historia, legendy”, która prezentuje historię miejsca znanego przez każdego mieszkańca Myślenic.

Inne spojrzenie na historię myślenicki bergfried, ukazane poprzez pryzmat zabytków archeologicznych, historii regionu oraz historii Polski. Przez pryzmat powstania myślenickiej bramy, znanej dziś i potocznie nazywanej “Zamczyskiem”.

Znakomita prelekcja multimedialna prowadzona przez dyrektora Pawła Lemaniaka, która opisywała rys historyczny oraz porównanie naszego zabytku z podobnymi budowlami tego samego okresu. Podczas wykładu dowiedzieć można było się o funkcjonalności, celowości i potrzebie budowania takich miejsc. Pokazano jak zmieniało się to miejsce na przestrzeni historii, jaką rolę odrywało u swego zarania oraz jak powstawały podobne budowle w okresie, gdy budowała się tożsamość i lokacja Myślenic.

Z takich właśnie wystaw, z tak przedstawionej lekcji historii wynosimy swoją miłość od miejsca w którym żyjemy. Wystawa obowiązkowa dla każdego, który chce o naszym mieście dowiedzieć się więcej. Dla wszystkich, którym historia przodków i miejsca jest wartością samą w sobie.

Frekwencja na otwarciu wystawy zaskoczyła wszystkich i bardzo miło widzieć było, iż brakło wcześniej przygotowanych miejsc siedzących, a pracownicy muzeum szybko ustawiali kolejne rzędy krzeseł. Świadczyć to jedynie może o tym, że muzeum i takie wystawy są potrzebne i wzbudzają w mieszkańcach potrzebę poznawania swojej historii, co jest celem i misją naszego Muzeum Niepodległości.

Muzeum to nasza tożsamość, a historia i zaangażowanie z jakim została zaprezentowana wystawa i historia “Myślenickiego Zamczyska”, gwarantuje wysoki poziom edukacyjny oraz pietyzm i perfekcje przekazu. Eksponaty jakie można obejrzeć w gablotach, dają przeświadczenie, że Myślenice to kawał historii w której my uczestniczymy.

 

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x