Myślenice. Ćwiczenia dowódczo – sztabowe „ALERT 2018″

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Podejrzany pakunek, ewakuacja budynku starostwa, obecność służb porządkowych, pirotechników i wreszcie brawurowy policyjny pościg zakończony zatrzymaniem sprawców. Tak wyglądał w skrócie scenariusz dzisiejszych ćwiczeń dowódczo – sztabowych pod nazwą „ALERT 2018”, w których udział brali m.in. myśleniccy policjanci i strażacy.

W czwartek (11 października 2018r.) około godz. 9 dyżurny myślenickiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie o podejrzanym pakunku znajdującym się w budynku Starostwa Powiatowego. Na miejsce skierował policjantów, aby ustalili, co się wydarzyło. Mundurowi ujawnili pakunek, który mógł być ładunkiem wybuchowym. Rozpoczęto ewakuację, wezwano na miejsce pirotechników. Pod starostwem obecni już byli strażacy, którzy pomagali w zabezpieczaniu miejsca, udzielali pomocy. Tak rozpoczęły się ćwiczenia dowódczo – sztabowe „ALERT 2018”.

Następnie w urzędzie ujawniona została torba z podejrzanym pakunkiem, którym zajęli się policyjni pirotechnicy. Ujawnili oni materiały wybuchowe. Na miejsce przyjechali kryminalni oraz policjanci tworzący grupę operacyjno – procesową. Z ustaleń wynikało, że niebezpieczną paczkę pozostawił nieznany mężczyzna, który wsiadł do srebrnego samochodu i odjechał. Nagrania z monitoringu okazały się pomocne, widać było numery rejestracyjne. Mundurowi rozpoczęli poszukiwania. Na drogach pojawiły się punkty blokadowe. Jeden z patroli zauważył poszukiwany pojazd, w którym znajdował się mężczyzna. Na widok blokady porzucił on samochód i uciekł do lasu. Rozpoczął się pościg. Na miejsce wezwano policjanta z psem tropiącym, który podążając za zapachem doprowadził policyjny patrol do podejrzewanego. Został on zatrzymany i obezwładniony na jednej z leśnych dróg w Osieczanach.

Na koniec przedstawiciele wszystkich służb biorących udział w działaniach spotkali się i omówili przebieg akcji.

Przeprowadzanie takich ćwiczeń ma na celu przygotowanie do podjęcia działań w sytuacjach kryzysowych, doskonalenie umiejętności dowodzenia akcją oraz zacieśnianie współpracy pomiędzy służbami. Efektem tego rodzaju ćwiczeń była m.in. sprawnie przeprowadzona akcja ratunkowa podczas wypadku autokaru przewożącego dzieci w Tenczynie.

informacja KPP Myślenice

 

0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x