Na wiśniowskiej scenie zaprezentowały się teatry wiejskie. To już XIII taki festiwal

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Małopolski Festiwal Teatrów Wiejskich już XIII raz odbywa się w Wiśniowej. Jego organizatorem jest tamtejszy Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Festiwal jak zawsze stoi na bardzo wysokim poziomie i rok do roku gromadzi najlepsze wiejskie teatry amatorskie.

Konkursowy charakter wydarzenia gwarantuje dodatkowe emocje i rywalizacje pomiędzy grupami, które za zadanie mają zaprezentowanie przedstawień związanych z tradycja wiejską zwyczajów i obrzędów. Na scenie widzowie mogą zobaczyć te elementy dawnego życia wsi małopolskich jakie odeszły już w zapomnienie lub pojawiają się rzadko i występują sporadycznie we współczesnych wsiach, relacjach międzyludzkich czy obrzędach związanych ze świętami kościelnymi lub lokalnymi obrządkami.

Festiwal jest znakomitą okazją do zaprezentowania dawnego stylu życia, języka i tradycji a zarazem jest to miejsce gdzie kultywuje się zamierającą tradycję przekazując ją jednocześnie młodszym pokoleniom.

Wiśniowa zawsze stara się pokazywać i przypominać tradycje i język wsi małopolskich. Festiwal i wiele innych wydarzeń i programów bardzo często związany jest z zamierającymi czy odchodzącymi elementami etnicznymi, które może w ten sposób utrwalone pozostaną żywe przez kolejne pokolenia.

Zapraszamy na fragment przedstawienia “Baby się swarzo, a kajce ido…” w wykonaniu grupy teatralnej “Łod TATARA”.

 

 

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x