“Nadal działamy i nie zawieszamy naszej działalności.” – mówi Bożena Góra po ogłoszeniu przetargu przez GDDKiA w Krzyszkowicach

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

W dniu 25 marca 2020 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy skrzyżowania w ciągu drogi krajowej DK7 i drogi powiatowej K1942. Ta rozpoczyna się proces inwestycyjny o rozpoczęcie którego protestowali w styczniu br. mieszkańcy Krzyszkowic. Po ogłoszeniu przetargu rozmawiamy z Bożeną Górą jedną z organizatorek styczniowego protestu.

Redakcja: GDDKiA ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej skrzyżowania DK7 z drogą powiatową w Krzyszkowicach, czy na taki ruch oczekiwaliście jako mieszkańcy Krzyszkowic ?

Bożena Góra: Cieszymy się, że przetarg został ogłoszony. Jest to realny krok na przód. W końcu po kilku latach sprawa przebudowy skrzyżowania w Krzyszkowicach powoli rusza. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to dopiero początek drogi i do wbicia przysłowiowej pierwszej łopaty jeszcze długa droga. Poza przetargiem na projekt musi być rozpisany kolejny na wykonawstwo, muszą być zabezpieczone środki finansowe na budowę, będą konsultacje społeczne. Jest wiele etapów procesu inwestycyjnego, gdzie realizacja projektu może napotkać przeszkody.

Redakcja: Co Pani zdaniem spowodowało decyzję o ogłoszeniu przetargu? Czy protest jaki odbył się 25 stycznia 2020 roku przyczynił się do przyspieszenia decyzji o rozpoczęciu procedury inwestycyjnej?

Bożena Góra: Jestem przekonana, że protest mocno przyspieszył wszystkie działania. Dla przypomnienia protest odbył się 25 stycznia, a program inwestycyjny został zatwierdzony 14 lutego. Myślę, że to nie przypadek, że wiele działań wokół skrzyżowania w Krzyszkowicach miało miejsce po ogłoszeniu protestu tj. 3 grudnia 2019r.

Redakcja: Jak odbiór wśród mieszkańców miał styczniowy protest? Jakie są odczucia wśród mieszkańców już po fakcie.

Bożena Góra: Na proteście mogliśmy zobaczyć zdeterminowanych i jednocześnie zjednoczonych mieszkańców. Połączył Nas wszystkich wspólny cel. Frekwencja pokazała jak sprawa poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Krzyszkowicach jest ważna. Jestem dumna zarówno z osób, które przygotowywały wraz ze mną protest jak i wszystkich uczestników.
Po proteście przez kilka dni otrzymywałam wiadomości od mieszkańców, którzy uczestniczyli w proteście. Wszystkie były bardzo pozytywne.

Redakcja: Co z kolejnymi protestami jakie były w zamyśle organizatorów, czy zostają odłożone czy zaniechane?

Bożena Góra: Od maja protesty miały przybrać charakter cykliczny. W związku z ogłoszeniem przetargu odstępujemy od protestu w maju. Jeśli chodzi o kolejne ich organizacja będzie zależna od rozwoju sytuacji. Do każdego z możliwych wariantów chcemy być przygotowani. Wszystko może potoczyć się teraz po naszej myśli, ale musimy brać pod uwagę wariant, gdzie rozpoczęcie przetargu na realizację budowy tunelu nie dojdzie do skutku np. z przyczyn kryzysu ekonomicznego. Mając na uwadze doświadczenie mieszkańców miejscowości Gaj mamy obawy, że proponowane rozwiązanie może nie spełniać oczekiwań mieszkańców.

Redakcja: Według specyfikacji przetargu termin realizacji inwestycji to 2024 i później , czy taki termin satysfakcjonuje Was jako mieszkańców i organizatorów protestu? Wcześniej domagaliście się by inwestycja była w 2023 roku.

Bożena Góra: Według harmonogramu jaki otrzymałam od GDDKIA inwestycja powinna zakończyć się w październiku 2024r. Jest to termin planowany. Nie możemy być pewni, że stworzony projekt zostanie zrealizowany. GDDKIA wybrała tryb budowy dwuetapowy: osobny przetarg na projekt i osobny na wykonanie. Podchodzimy do tematu racjonalnie i będziemy uważnie przyglądać się czynionym działaniom.

Redakcja: Co osobiście Pani jako „twarzy” protest dała przeprowadzona akcja i jak obecnie przebiegają rozmowy na linii organizatorzy protestu – Burmistrz Szlachetka? Przed protestem i bezpośrednio po nim padło wiele ostrych słów z ust włodarza Myślenic. Wiem że szczególnie dotknęły Państwa podkreślane wielokrotnie sformułowania o upolitycznieniu protestu.

Bożena Góra: Protest pokazał mi, że ludzie potrafią się zjednoczyć w słusznej sprawie. Zobaczyłam jak mieszkańcy nie tylko Krzyszkowic, ale i okolicznych miejscowości stoją obok siebie, że jednoczy ich wspólny cel. Nikt nie patrzył na przekonania, upodobania polityczne, uprzedzenia czy inne podziały. Wszyscy byliśmy równi. Chyba nigdy wcześniej Krzyszkowice nie były tak zjednoczone i silne jak 25 stycznia „na pasach”.
Nadal podkreślam, że ani protest ani nasze późniejsze działania nie mają i nie miały barw politycznych. To nie jest walka przeciwko komuś tylko w sprawie poprawy bezpieczeństwa , a więc walka o ludzie życie i zdrowie, które jest narażane pokonując to skrzyżowanie.
Jeśli chodzi o Pana Burmistrza od dnia protestu nie odbyło się żadne spotkanie, była propozycja z mojej strony spotkania, ale nie została zaakceptowana.
W koncepcji inwestycji były popełnione poważne błędy np. pozostawienie przejścia dla pieszych w dotychczasowym miejscu. Mając to na uwadze padł z naszej strony pomysł utworzenia zespołu roboczego, którego zadaniem byłaby analiza koncepcji pod względem merytoryczno- technicznym. Zaprosiliśmy do utworzenia takiego zespołu władze gminne i powiatowe. Od Burmistrza otrzymaliśmy negatywna odpowiedź. Jednak mając na uwadze jak ważne na etapie projektu jest uwzględnienie wszystkich potrzeb i sugestii mieszkańców wystosowaliśmy ponowne pismo w tej sprawie do Pana Burmistrza Jarosława Szlachetki. Czekamy na odpowiedź. Mam nadzieję, że Panu Burmistrzowi tak jak nam zależy na tym, aby wszystkie zainteresowane strony brały udział w opracowaniu rozwiązań technicznych i tym razem przychyli się do naszej prośby i zespól roboczy zostanie utworzony.

Redakcja: Co dalej z komitetem protestacyjnym?

Bożena Góra: Nadal działamy i nie zawieszamy naszej działalności. Zakończenie prac wstępnie datuje się na koniec 2024r. Zdajemy sobie sprawę, że ten okres może się wydłużyć. Do tego momentu potrzebne jest rozwiązanie tymczasowe np. instalacja sygnalizacji świetlnej. Jeden z kierunków naszych działań będzie dotyczył poprawy bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych i skrzyżowaniu już teraz, a nie za 4 lata. Oprócz tego cały czas będziemy monitorować postęp prac i działań dotyczących skrzyżowania w Krzyszkowicach.
Wszystko będziemy na bieżąco publikować na naszej stronie „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”.

0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x