Najpierw Dobczyce, teraz Pcim podnoszą opłaty za śmieci

Na ostatniej sesji radni w Dobczycach zdecydowali się na podniesienie opłat w 2021 roku jakimi obciążeni zostaną mieszkańcy za wywóz śmieci.

Stawka jaka będzie obowiązywać od stycznia 2021 r. w Dobczycach wynosić będzie 29 zł od osoby miesięcznie w przypadku odpadów segregowanych i 58 zł w przypadku braku segregowania. W przypadku kompostowania odpadów w gospodarstwie domowym, stawka podstawowa wyniesie 27 zł.

Znika również podział i zróżnicowanie, jeśli chodzi o opłaty jakie pobierane będą za odbiór odpadów z terenów wiejskich i miasta. Podwyżki jakie zatwierdzone zostały przez radnych na wniosek Burmistrza podczas listopadowej sesji, wzbudziły w mediach społecznościowych bardzo duże niezadowolenie mieszkańców gminy. Należy zwrócić uwagę, że skala podwyżek jest znacząca i z pewnością odbije się na obciążeniach miesięcznych mieszkańców, gdyż stawka dotychczasowa w mieście wynosiła 20 zł na osobę a na terenach wiejskich 14 zł w roku 2020.

Kolejną gminą w której wzrostowi ulegają opłaty związane z wywozem śmieci jest Pcim, gdzie stawka podstawowa od stycznia 2021 wynosić będzie 25 zł za osobę na miesiąc. W przypadku, gdy gospodarstwo będzie kompostować odpady udzielona zostanie zniżka, która podobnie jak w Dobczycach wynosić będzie 2 zł na osobę. W gminie Pcim stawka jaka obowiązywała w 2020 roku wynosiła 19 zł na osobę miesięcznie.

Wzrost opłaty za śmieci wynika z rozstrzygnięcia przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na 2021 r. w tym m.in. z podwyżek w obszarze transportu, zagospodarowania i planowanej ilości generowanych odpadów. W zawiadomieniach o nowych cenach wszyscy mieszkańcy otrzymają obliczoną cenę za odpady komunalne w gospodarstwie wyliczoną dla ceny podstawowej.informuje gmina na swojej stronie.

To kolejny rok, w którym obserwujemy duży wzrost opłat za odpady w poszczególnych gminach powiatu myślenickiego.

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Skip to content