Nawet 500 zł grzywny może zostać ukarany opiekun psa podczas spaceru – przewiduje nowelizacja rządowego rozporządzenia

Nowelizacja przepisów które obowiązywać będą od soboty 10 kwietnia br., przewiduje nawet 500 zł grzywny, jaką może zostać ukarany opiekun psa podczas spaceru.

Jak można przeczytać w uaktualnionych przepisach, za niezachowanie staranności zwykłej lub nakazanej, opiekun psa może zostać ukarany do 50 do 250 zł grzywny. Sprowadza się to dla przykładu gdy nasz czworonóg biega poza ogrodzeniem lub w miejscu publicznym.

Dużo wyższa sankcja karna grozi opiekunowi psa, którego podopieczny stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. W takim przypadku kara może wynosić nawet 500 zł. Przepis ten może być stosowany, gdy zwierze pozostawione jest bez opieki w miejscu publicznym czy na nieogrodzonej posesji lub nawet podczas spaceru bez smyczy w miejscach publicznych. Wszystko zależy od osób, które w danym momencie odpowiadają za psa i kontaktu pomiędzy opiekunem i zwierzęciem. Szczególnie gdy pies nie reaguje na komendy dotyczące posłuszeństwa i może stanowić zagrożenie. Podczas opieki czy spaceru z takim psem lepiej mieć go na smyczy czy nawet w kagańcu.

Przepis nie precyzuje konkretnych zwierząt czy ras, które uznane są za niebezpieczne czy agresywne i dotyczy wszystkich psów bez wyjątku.

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

Skip to content