Niecodzienny zabieg okulistyczny wykonali lekarze w “Żeromskim”

Okuliści Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie wykonali zabieg ustawienia powiek u 13-letniego chłopca. W Małopolsce – “Żeromski” jest jedynym ośrodkiem, gdzie specjaliści przeprowadzają takie operacje.

Alan Drabik z Konina (woj. wielkopolskie) czuje się świetnie, po kilkudniowym pobycie w szpitalu wrócił do domu. Szczęśliwy i zadowolony, bo opadające powieki były utrapieniem od urodzenia.

Nieprawidłowe ustawienie powieki nie tylko utrudnia życie.

Obserwujemy u takich pacjentów nieprawidłowy rozwój, ograniczone pole widzenia, osłabienie ostrości widzenia. Dochodzą do tego aspekty psychologiczne i społeczne: dziecko wie, że wygląda inaczej. Cieszę się, że Alan trafił do nas, a nasi lekarze poradzili sobie z wyzwaniem.wymienia dr n. med. Małgorzata Woś, ordynator Oddziału Okulistycznego w „Żeromskim”.

Zabieg (polega na założeniu taśm, które otwierają i prawidłowo ustawiają powieki) w znieczuleniu trwał około 2 godzin, operowane były jednocześnie dwie powieki – aby były symetryczne.

Szukałam pomocy dla syna od 2014 roku. W Poznaniu, Warszawie, Katowicach lekarze nie decydowali się na zabieg z różnych względów. Tylko tu okuliści w „Żeromskim” nie odesłali mnie z kwitkiem, zaprosili syna na konsultację i postanowili go zoperować. Nie kryje wzruszenia, bo przestała wierzyć, że kiedykolwiek uda się pomóc Alanowi.wspomina Małgorzata Drabik, mama Alana.

Do operacji Alan i lekarze już przygotowywali się w grudniu ub.r, ale wykonać ją udało się na początku stycznia. Chłopiec zostanie pod kontrolą lekarzy.

Z wiekiem oczywiście może dojść do zaburzenia ustawień taśm, ale to można będzie podregulować. Zamierzamy robić więcej takich zabiegów- zarówno u osób dorosłych, jak i małych. Zapotrzebowanie jest duże, a ośrodków specjalizujących w tego rodzaju operacjach.zwłaszcza u dzieci- brak – kwituje dr Woś.
informacja Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie

Related posts

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x