Noc spadających gwiazd, czyli Perseidy 2018

Sierpniowe niebo tradycyjne nocą “przecinają” swoim baskiem spadające gwiazdy czyli meteory. Tegoroczne maksimum najbardziej znanego roju przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Ten rój meteorów który można obserwować na niebie od 17 lipca do 24 sierpnia, ale właśnie w maksimum możemy spodziewać się największej ilości zjawisk. Noc spadających gwiazd, co roku wyczekiwana przez miłośników astronomii na całym świecie, to ciekawe i łatwe do obserwacji zjawisko w tym roku dodatkowo będzie miało bardzo sprzyjające warunki astronomiczne, jeśli tylko pogoda dopisze i niebo nie będzie zasłonięte chmurami.

Perseidy należą do najbardziej znanych rojów meteorów. Obserwujemy je już od blisko 2000 lat. Pochodzą od komety Swifta-Tuttle’a należącej do grupy komet typu Halleya. Po raz pierwszy została zaobserwowana w lipcu 1862 roku, niezależnie przez Lewisa Swifta i Horace’a Parnella Tuttle’a – stąd jej nazwa.

Ziemia co roku przecina się z orbitą roju, powodując że małe cząsteczki – pyłu z warkocza komety wchodzą w ziemską atmosferę i spala się tworząc zjawisko “spadających gwiazd”.

Obserwując jak mówi tradycja “łzy św. Wawrzyńca” nie zapomnijmy pomysleć dobrego życzenia, może się spełni.

Polub tę informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Lub

Witaj !

JEŚLI NASZE MEDIA MAJĄ :

SŁYSZEĆ , WIDZIEĆ , MÓWIĆ

MUSIMY MIEĆ NA TO PIENIĄDZE – WIĘC

WESPRZYJ KMY.PL