Nowe zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych uchwalone. Przepisy będą obowiązywać od 1 czerwca

Sejm uchwalił nowelizację “Prawa o ruchu drogowym”, która wprowadza ważną zmianę dotyczącą m.in. pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. Nowe prawo zakłada pierwszeństwo pieszych również zamierzających wejść na pasy. Zgodnie z nowymi przepisami pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu. Zmiany w prawie drogowym wejdą w życie dopiero 1 czerwca, z uwagi na potrzebną w temacie kampanię edukacyjną i informacyjną.

Uchwalona nowelizacja zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo nie tylko wtedy, gdy już są na pasach, ale i stojąc tuż przed nimi.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.zakłada zmiana w ustawie.

Znowelizowane prawo zakłada, że pieszy który już znajduje się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a z kolei pieszy dopiero wchodzący na przejście, ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Uregulowany został również zakaz korzystania z telefonów lub smartfonów przez pieszych podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko.

Kolejna istotna zmiana dotyczy jazdy na tzw. “zderzak”. Zmiany w przepisach nakazują zachowanie odstępu między pojazdami, który ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca poruszający się w samochodzie z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem jest jedynie manewr wyprzedzania.

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x
Skip to content