Od 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu Drogowego

Już od jutra (1 czerwca) wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu drogowego. Mają za zadanie m.in. poprawę i wzmocnienie bezpieczeństwa pieszych na “pasach”, stawiając większe rygory kierowcom. Będą obowiązywać kary za jazdę na zderzak na drogach szybkiego ruchu, a w terenie zabudowanym będzie obowiązywało jedno ograniczenie prędkości, niezależnie od pory dnia.

Zmiany, które wejdą w życie od wtorku, mają na celu m.in. zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, oraz ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory.powiedział PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Piesi mają być lepiej chronieni na przejściach, gdyż nowe przepisy zakładają, że kierowcy zbliżając się do przejść dla pieszych będą “zobowiązani zachować szczególną ostrożność, ale też zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”.

W praktyce oznacza to, że wystarczy, by pieszy wyraził zamiar przejścia, a kierowca będzie musiał się zatrzymać.

Kolejne zmiany zakazywać będą tzw. jazdy na zderzak na autostradach i drogach ekspresowych. Brak zachowania należytego dystansu skutkować będzie mandatem karnym. Przepisy zakładają minimalny odstęp między pojazdami, uzależniając go od prędkości pojazdu.

Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę.informuje Policja.

Nowe przepisy regulują również zachowanie pieszego podczas przechodzenia przez jezdnię. Do jutra zabrania się pieszym korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię.

W tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.wyjaśnia Policja.
Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

Skip to content