Od poniedziałku otwarte będą zakłady fryzjerski i częściowo usługi gastronomiczne, a od 25 maja pomału ruszają szkoły w ramach konsultacji dla uczniów

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne etapy znoszenia obostrzeń. To już trzeci etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalizacji życia społecznego.

Od 18 maja będą mogły funkcjonować w rygorze sanitarnym zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Zalecane jest wcześniejsze umawianie wizyt w tych zakładach by uniknąć kolejek.

Częściowo otwarte zostaną usługi gastronomiczne, bary i kawiarnie. Zachęcamy do otwierania ogródków. poinformował premier.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:

 • obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
 • używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
 • przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online.

Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

 • limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
 • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
 • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
 • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
 • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.

Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych będzie uruchomiona opieka dla dzieci. Nie ma być to edukacja w pełnym wymiarze lecz opieka sprawowana w najmłodszych klasach szkół podstawowych. Kolejną grupą dla której zmieniają się obostrzenia są tegoroczni absolwenci szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Będę możliwe konsultacje dla tegorocznych maturzystów i uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty, a od 1 czerwca taką możliwość konsultacji będą mieli już wszyscy uczniowie szkół. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Dla pozostałych uczniów konsultacje z nauczycielami możliwe będą od 1 czerwca. Wytyczne dotyczące egzaminu ósmoklasisty i maturalnego są obecnie w przygotowaniu i będą podane do wiadomości publicznej za kilka dni.

Zmienione zostaną reguły dotyczące transportu publicznego. Będzie mogło więcej osób jednocześnie korzystać z transportu zbiorowego. Podwyższony zostaje limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób.

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.:

 • działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
 • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
 • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
 • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
 • wznowienie prób i ćwiczeń.

Przedłużone zostały także kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x